Прочитај ми чланак

ЦИА довела главосече у Босну

0

478800_012304c1_f

Бивши шеф одсека за визе америчке амбасаде у Саудијској Арабији, Џеди Мајкл Спрингман открио је да су САД од осамдесетих година прошлог века, заједно са овом земљом активно учествовале у обуци, а затим и пребацивању муџахедина у Авганистан, а затим и Балкан, али и у данашње време у Ирак, Либију и Сирију.

Спрингман је о активностима ЦИА у Авганистану недавно објавио књигу, а у интервјуу руској државној агенцији Спутњик он је открио и да је Саудијска Арабија деценијама снабдевала САД новцем и чувала њихове тајне када је Вашингтон улазио у далеке конфликте.

Потврђујући да су САД учествовале у обуци муџахедина, али и издавале им документа са којима су слободно могли да се крећу по свету, некадашњи амерички дипломата открива да су, управо уз помоћ тих илегалних виза, муџахедини после Авганистана упућивани на Балкан, да би данас они ратовали у Ираку, Либији и Сирији.

„Ти обучени борци, потпомогнути Америком, формирали су организацију, касније познату као Ал Каида. Знам, био сам тамо, издавао сам визе. Једног дана тадашњи шеф ЦИА ме је зауставио док сам пролазио ходником конзулата и замолио ме да издам визу једном од његових агената, Иранцу чија породица држи радњу оријенталних тепиха“, казао је Спрингман описујући само један, од како каже, бројних примера.

„На моје велико запрепашћење, касније сам сазнао да су људи који су аплицирали за визе били регрути за рат у Авганистану против оружаних снага Совјетског Савеза, да би касније обучени у Америци, одлазили на друга ратишта у Југославију, Ирак, Либију, Сирију“.

За саговорнике „Вести“, некадашњег директора БИА, Андрију Савића и експерта за борбу против тероризма, Џевада Галијашевића, у овим „открићима“ заправо нема ничега превише „спектакуларног“.

– Можда је некоме изненађење да су САД уз помоћ Саудијске Арабије активно учествовале у регрутовању и обуци муџахедина, али о томе сведоче бројни, опипљиви докази који се могу наћи у документу Стејт департмента „Досије Талибани“ у коме се до у детаља описује модел обуке и деловања муџахедина у Авганистану који су се супротставили руској војсци. Тај модел се показао толико успешним да оно што је Авганистан био за тадашњи СССР, то је Босна постала за Европу – истиче Галијашевић.

Он наводи да постоји и други, много свежији стратешки амерички документ под називом „Досије босански џихад“.

– У питању је списак са тачним идентитетима и контактима свих оних који су ратовали у бившој СФРЈ. Али, тај „досије“ је био отворен и за Румунију, али и за Европу као „посебан фајл“ – каже Галијашевић.

Наш саговорник додаје да су бројни докази о повезаности ЦИА са доласком муџахедина на Балкан, али и узајамној повезаности са Саудијском Арабијом.

– На међународној исламској конференцију у Загребу, још 1992. године је утврђивана даља стратегија ширења ислама. Тим скупом је председавао Фатих Ал Хасини, власник једне од највећих фирми за трговину оружја. Друго, не требамо бити наивни да су муџахедини могли да стижу у Босну преко Хрватске и то лука Сплит и Ријека, а да ЦИА у томе није била директно укључена – закључује Галлијашевић.

И некадашњи директор БИА, Андрија Савић каже да је Арабија кључна држава од које САД увози нафту.

– Саудијска Арабија је без сумње „амерички играч“ на Блиском истоку, па је и логично и нормално да се у оквиру блиских односа одвија и тесна сарадња између обавештајних служби две земље – наглашава Савић који нема сумње да је ЦИА заиста обучавала и наоружавала џихадисте, од Авганистана, преко Балкана до Сирије.

– У питању је геополитичка прича која се повремено актуелизује – истиче Савић који ипак то „откриће“ посматра у контексту све агресивнијег медијског рата између Запада и Русије.

– Све спорадичне информације које се појављују, било да је реч о Русији или Западу као актерима, у ствари су израз једне беспоштедне медијске, али и психолошко-пропагандне борбе између Американаца и Руса. Обе земље су директно укључене у рат у Сирији, а чињеница је да је на релативно малом географском простору дошло до концентрације и директног ривалства свих великих сила. Очигледно је да се више не бирају средства и да се све користи у оквиру тог медијског рата – закључује Савић.

Виза за „слепог шеика“

Бивши амерички дипломата каже да је у Судану радио као „конзуларни службеник ЦИА“, у одељењу које је издало туристичку визу шеику Омару Абдел Рахману, који је касније повезиван са подметањем бомбе у подземној гаражи Светског трговинског центра у Њујорку 1993. године.
„Слепи шеик“ је већ био на терористичкој листи Стејт департмента када му је издата виза, а у САД је ушао 1990. године преко Саудијске Арабије, Пакистана и Судана.

Обука џихадиста и у Љубљани

Обука припадника Исламске државе не спроводи се само у Сирији, већ и у земљама ЕУ, као и на Балкану, тврди бечки дневник „Пресе“ указујући да обавештајне службе посебну пажњу с тим у вези посвећују Босни и Словенији.

Мада званично Еуропол не жели да даје детаљније информације о центрима за обуку унутар ЕУ, „Пресе“, на основу сопствене истраге, указује да је реч о кампу у Словенији.

Преко отворене шенгенске границе до сада је, како се наводи, више мушкараца спремних на борбу из Аустрије путовало у Словенију.

„Ради се о једној кући у шумама око Љубљане, где се радикализују лица, дискутује и вежба коришћење оружја. У том месту се окупљају салафисти из Немачке, Луксембурга, Словеније и Аустрије. Приступни пут ка кампу контролише обезбеђење, а иза овог кампа, према информацијама аустријске обавештајне службе, стоји једно салафистичко удружење из Љубљане, које је већ упутило више екстремиста у ратне регионе у Ирак и Сирију“, наводи аустријски дневник.

Словенија је демантовала писање „Пресеа“ наводећи да не постоје никакве назнаке да се у тој земљи обучавају радикални исламисти.

Картеров пројекат

Џеди Мајкл Спрингман је открио да је регрутовање џихадиста стратегија коју су започели Џими Картер и и његов саветник за националну безбедност Збигњев Бжежински.

„То није био скуп разних превара у вези са визама, већ нешто много озбиљније. То су биле визе за терористички пројекат подешен да регрутује и обучи убице, ратне злочинце, кршиоце људских права у Авганистану против Совјетског савеза. Ти људи постали су касније оснивачи Ал Каиде. Бивши председник Џими Картер и Збигњев Бжежински започели су кампању окупљања тих разбојника“, тврди Спрингман наводећи да је у САД постојало чак 52 центра за обуку, од којих је најважнији био у Бруклину.

Извор: vesti-online