Прочитај ми чланак

Алармантно стање: Веома лош положај Срба у БиХ

0

vehabije bih 7

Сарајево – Положај Срба у Федерацији БиХ није добар јер их надлежне кантоналне и федералне власти дискриминишу, а дошло је време да се институције Србије и Републике Српске још више укључе у заштиту Срба у региону, сагласили су се заменик председника Одбора Скупштине Србије за дијаспору и Србе у региону Миодраг Линта и делегат у Дому народа Парламента ФБиХ Славиша Михајловић.

Михајловић је после састанка у Скупштини Србије рекао да су Срби у Федерацији БиХ од конститутивног народа сведени на мањину која је изгубила сва права народа и да је са Линтом разговарао да се што адекватније и боље заштите Срби у Федерацији БиХ, где је стање алармантно.

Нема мултиетичности

Он је истакао да је за будућност Срба у региону и ФБиХ веома важно да се званичне инстутуције Србије ставе у функцију заштите Срба који живе у ФБиХ.

„Спас једино можемо очекивати уз званичније и квалитетније укључивање званичних институција Србије и Српске“, рекао је Михајловић новинарима.

Линта је изјавио новинарима да званичници из Сарајева стално говоре о мутлиетничности, али да су у сваком кантону доминантни Бошњаци или Хрвати.

Он је навео да је на састанку било речи о активностима и мерама да се заустави процес нестајања Срба са тих подручја, посебно у четири општине, где Срби чине већину – Дрвар, Гламоч, Грахово и Босански Петровац, пренели су београдски медији.

Србија да помогне

Линта је додао да се са Михајловићем сагласио да је потребно да Србија именује директора Конзуларне канцеларије у Дрвару, с обзиром на то да је одлука о томе донесена пре неколико година. Он је оценио да би било значајно да Србија помогне регионалне пројекте који имају капитални значај за Србе на том подручју, као што је изградња регионалне болнице у Дрвару.

Он је као посебно значајно издвојио иницијативу за оснивање заједнице српских општина по узору на европске стандарде и белгијски модел, где већина у локалној самоуправи, иако мањина у том ентитету, може да формира своје заједнице које би имале надлежности као што су образовање, култура, заштита животне средине и друго.

„Веома је интересантна иницијатива да се сазове регионална донаторска конференција за економски развој тог подручја“, навео је Линта.

Вести