Прочитај ми чланак

АЛАРМАНТНО: Фриленсерима стиже 40.000 пореских пријава у априлу и мају!

0

Удружење радника на интернету ће сутра у 14 часова одржати конференцију за медије испред амбасаде Републике Северне Македоније где ће говорити о наредним активностима Удружења која се спремају поводом најаве Пореске управе да ће издати 40.000 нових пореских решења током априла.

Преговори између представника радника на интернету и Владе Србије трајали су од 15. јануара до 5. фебруара. Окончани су након што је Влада изнела предлоге које су фриленсери оценили као неприхватљиве.

Председник Удружења радника на интернету Миран Погачар каже за Нова.рс да је на последњем састанку фриленсера и Владе директорица Пореске управе најавила да ће, након измена Закона о порезу на доходак грађана, издати око 40.000 позива, тј. пореских решења за раднике на интернету.

Како је након тог састанка саопштено из Владе Србије, предложено је да се наплата пореза фриленсерима заустави до измена Закона о порезу на доходак грађана који би био усвојен до 1. маја ове године.

“То је Закон по ком се ми тренутно теретимо за порез, а они мисле то да мењају и да га примене ретроактивно и том приликом да пишу 40.000 решења”, каже Погачар и подсећа:

“Ми тражимо да се проблем не решава на тај начин него да се опет седне за преговарачки сто јер предлог Владе да се умање обавезе апсолутно није задовољавајући и не може да буде за фирленсере. Потребне су другачије измене, односно да се почне са наплатом пореза од 14. октобра 2020. године када је Пореска управа кренула у контролу, а не да се наплаћује пет година уназад.”

Објашњава ће на сутрашњој конференцији бити најављени неки од сљедећих корци Удружења.

“Ми планирамо да предузмемо многе кораке, предузећемо све што је у нашој могућности да до планираних измена не дође”, поручује.

Питања за амбасаду Северне Македоније

Погачар најављује и да ће сутра у 14 часова амбасади Северне Македоније, улици Господар Јевремова 34 предати писмо са питањима.

“У писму ће се између осталог налазити питања која се тичу третмана фриленсера у Северној Македонији”, каже Погачар.

Објашњава да након тога планирају да иста питања пошаљу и амбасадама других околних земаља – Мађарске, Бугарске, Румуније, Хрватске, Босне и Херцеговине.

“Питаћемо све те земље какав су у њима имали третман фриленсери, да ли су радили пореску контролу уназад и какв је тренутан статус фриленсера у тим земљама”, издваја нека од питања која ће се наћи у писмима амбасадама.

Објашњава да је пракса амбасада да шаљу одговоре или их објављују на својим званичним страницама о томе каква је нека законска регулатива у њиховим земљама.

“Одговор ће нам помоћи да укажемо на то колико се третман фриленсера у тим земљама разликује од третмана у нашој. Ако су друге земље могле много раније да реше проблем који се тиче законске регулативе и другачије се опходе према фриленсерима, не видим зашто наша земља не би следила добре примере”, наводи и додаје:

“Ако Србија не може тај проблем да реши може да препише.”