Прочитај ми чланак

Банатски паори: Тајкуни и ГМО разарају српску пољопривреду, земљу не продавати странцима

0

Banatski paori2

(Србин.инфо)

Пољопривреда је највећа шанса Србије – омиљена је парола домаћих политичара од 2000. године до данас. Наравно, речи су једно, а стварност сасвим друго, па су готово све владе у новијој српској историји, из године у годину ратарство и сточарство гурали у све дубље блато.

Странци већ извлаче паре из српске пољопривреде

– Странац за симболичну цифру купи од неког нашег човека предузеће са 50 радника.
Региструје се овде и да дотадашњем власнику сва овлашћења.
Тај човек ради и даље са својим парама, раднике исплаћује, али сада под новим називом стране фирме.
Интерес тог човека је да наш домаћин, који му је фиктивно продао фирму, ради и издржи до првог завршног рачуна.
Кад дође завршни рачун, држава „новооснованој“ фирми исплаћује од пет до десет хиљада евра за свако „ново“ радно место.
Странац узме те паре и подели са неким из владе који му је то наместио – откривају банатски паори.

Управо због тога, велика група произвођача из Баната се удружила у намери да оствари своја права, али и да помогне српској пољопривреди да васкрсне. Банатски паори су прави пример позитивног удруживања пољопривредника, који уједуњени, производе са наших њива и башти могу да учине конкурентним и на иностраном тржишту.

 –  Само ако смо уједињени, наш глас може да се чује и допре до врха власти – каже за „Србин инфо“ Јан Хусарик, дипломирани инжењер пољопривреде и председник Асоцијације „Банатских пољопривредника“.

–  Главни циљ нашег удружења је залагање за интересе малих и средњих пољопривредних и породичних предузећа. То су домаћинства до 100 хектара. Јер, држава би њима требало да помаже, а не тајкунима, који уз монопол у пољопривреди згрћу богатство.

Према речима нашег саговорника, управо тајкуни уз благослов државе диктирају домаће пољопривредно тржиште.

– Преко њих се све купује и семенска роба и минерална и пољопривредна ђубрива. Они продају и откупљују. Једна од тих организација је „Викторија груп“. Прошле године смо се залагали да субвенције буду по хектару, а не по килограму.

Постоји привид да пољопривредник добија субвенције, а комплетна субвенција се прелива код тајкуна јер они и откупљују робу. Тако ако је субвенција на килограм кукуруза један динар, они за један динар спусте откупну цену. Значи, само је привид да је тај динар дошао код мене – објашњава Хусарик.

 

PAORI BANATA

Банатски паори постали су познати у јавности по одлучним протестима, после којих су и основали своју организацију (пре годину и по дана). Последњи протест пред Владом донео им је обећање да ће их поново примити први потпредседник Владе Александар Вучић и помоћи им у решењу проблема око откупне цене пшенице.

Мађарска и Румунија

– Плашимо да не прођемо као сељаци у Мађарској и Румунији који гледају како странци исцрпљују њихову земљу, односе профит и зараду, а они немају никакву корист и само служе као јефтина физичка снага.
Њихове владе се само брину о интересима странаца, док  су, због правила које важе у Европској унији о пољопривреди, у немогућности да им помогну – стрепе српски произвођачи.

– Ствар је јасна, нека нам господин Вучић отворено каже да ли држава има намеру да стане у заштиту пољопривредних домаћинстава од тајкуна и монополиста?

На последњем састанку са Вучићем смо објаснили  да имамо најјфетиније пољопривредне производе у окружењу, а најскупље прехрамбене производе у продавницама! Јасно је у чему је проблем.

Вучић нам је обећао да ћемо имати састанке са министарством пољопривреде и трговине, откупљачима, уљарима и шећеранама, а остаје да се види да лиће обећање бити и испуњено.

Банатски паори су и велики противници ГМО производње, која се из иностранства, а преко домаћих лобиста, све више намеће Србији.

– Не само што је оваква производња опасна и што рецимо већ у трећој генерацији људи који једу ГМ храну долази до огромног пораста стерилитета, неповољан је и економски аспект. Ако пристанемо на ГМО, практично ћемо морати да купујемо само она семена која нам се сервирају из иностранства. Бићемо принуђени да угасимо наше семенске куће, које неће моћи да се изборе са конкуренцијом.

Паори се не слажу ни са најавама да ће држава дозволити продају земљишта странцима.

– Кажу због уласка у ЕУ мораћемо дозволити странцима да купе земљу. Мислимо да странац неће радити за добробит наше земље и наше деце и да никада неће бити друштвено одговоран. Једини интерес страног газде је економски интерес, да из ове земље извуче што више. Зато тражимо да се државна земља најпре прода српским пољопривредним газдинствима на лизинг до 20 година, јер ће тако пољопривредник постати газда земље и моћи да ради домаћински и са већим интересом. Фабрику можете израдити и порушити, али ако земљу једном продате  странцу губите је за сва времена.

Banatski paori7505_n

Да ли им може и хоће помоћи: Банатски паори у влади Србије, на састанку са потпреседником владе Александом Вучићем

Саговорници портала „Србин инфо“ не крију да их нимало не радује податак да је приступање земаља у региону Европсој унији и неравноправна тржишна утакмица, готово задало смртоносни ударац пољопривреди Румуније, Мађарске, Бугарске…

– Зато сви који имају газдинства би требало да се прикључе овој асоцијацији, јер заједно смо јачи. Ми смо отворена и антиполитичка организација. Учествујемо активно у решавању проблема, али нам није проблем да уколико буде потребно одемо пред министарство, па чак и блокармо путеве – поручује Борислав Чизмаш, председник Удружења пољопривредника из Бутоша код Зрењанина, које се недавно прикључило „Банатским паорима“

Фабри Јарослав, председник удружења пољопривредника Стара Пазова истиче да тренутне цене пољопривредних производа не покрива ни трошкове производње.

– Радимо, улажемо, а губимо. Појединац не може да изађе сам, морамо заједно да би нас држава озбиљније схватила. Не треба само Банаћанима помоћ, већ пољопривредницима у целој Србији. Неопходна је израда свеобухватне стратегије у српској пољопривреди – закључује Јанослав.

(Србин.инфо)