Прочитај ми чланак

ПАТРИЈАРХ КИРИЛ У СРБИЈИ: Са мислима о Космету, али без посете покрајини (Сатница посете)

0

Патријарх Московски и све Русије Кирил стиже у петак у Београд. Посета поглавар РПЦ ће протећи у оквиру постојеће традиције у православном свету према којој после избора поглавар православне цркве посећује поглаваре других православних цркава. Ипак контекст посете Србији је ипак шири.

На питања нашег извештача одговорио је протојереј Игор (Јакимчук), секретар ОВЦС МП за међуправославне односе, који ће такође посетити Београд у саставу делегације РПЦ.

Патријарх Кирил зближава цркве – пише српска штампа. Зашто сада, у тако сложеној политичкој ситауцији, ова посета има посебан значај? Између осталог, на програму посете су планирани сусрети патријарха Кирила са властима Србије…

Патријарх, наравно, путује не како би се састао са политичарима. То је атрибут посете, али он нема првостепени значај. Главни задатак је још једном обновити односе са СПЦ са којом ми имамо најтешње душевне везе. Посебно се то цени сада, када, како сте правилно приметили, политичке околности су се искомпликовале и односи Русије са многим западним земљама нису тако пријатељски.

patrijrh kiril R.ru
Патријарх московски и све Русије г. Кирил посетиће Српску Православну Цркву

Патријарх Кирил ће допутовати у пратњи више архијереја и свештеника. Патријарх српски Иринеј, архијереји и свештенство наше свете Цркве дочекаће високе госте на београдском аеродрому Никола Тесла.

Доксологија ће бити служена у београдској Саборној цркви Светог архангела Михаила у петак, 14. новембра 2014. године, са почетком у 12 часова.

Истога дана предвиђени су сусрети поглавара Руске Православне Цркве са највишим државним званичницима, као и додела почасног доктората патријарху Кирилу од стране Универзитета у Београду.

Очекује се, 15. новембра 2014. године, у 10 часова, посета Патријарха московског манастиру Раковици, где би он служио помен блаженопочившим патријарсима Димитрију и Павлу.

Истога дана у 13 часова, свјатјејши патријарх Кирил осветиће на Новом гробљу Руски некропољ и спомен-костурницу руских војника палих у првом светском рату.

У 14 часова поглавари двеју Цркава, у присуству највиших државних и градских руководилаца, осветиће новопостављени споменик цару Николају Романову у улици краља Милана у Београду.

У недељу, 16. новембра 2014. године, са почетком у 9 часова поглавари двеју сестринских Цркава и више архијереја, свештеника и ђакона, служиће саборно свету архијерејску Литургију у Спомен-храму Светога Саве на Врачару.

Овим поводом позивамо сав верни народ да узме молитвеног учешћа у овом, за нашу Цркву, историјском догађају.

Да ли посета може да се посматра као подршка јединству СПЦ, јер на Балкану постоје две цркве, које не признају остале Цркве као аутокефалне – то је Македонска православна црква и Црногорска православна црква?

РПЦ је увек пружала подршку јединству СПЦ, јер ако страда нека од православних цркава, страда и читаво светско православље. РПЦ чини све како би зближила позиције две стране – македонске и српске – за изналажење компромисног решења о статусу који треба да има Македонска црква. Што се тиче Црногорске цркве, то је маргинална организација и упечатљиви пример раскола из политичких мотива. На освећењу Саборне цркве васкрсења Христовог у Подгорици биле су хиљаде људи, у храмовима Црногорско-приморске митрополије СПЦ увек је много верника, а у такозваној Црногорској цркви никога нема.

Да ли ће бити одржана посета Патријарха Косову и Метохији, као што је било планирано раније?

Тренутно посета покрајини није на програму, пошто код нас нема потпуне гаранције да је то безбедно. Али судбина српског становништва покрајине и православних светиња је једна од приоритетних тема на састанцима како са Његовом светости Патријархом српским Иринејом, тако и са државним руководством Србије. Наш став је непромењен: ми сматрамо да је Косово света земља српског народа, која не сме да му буде отета. Овде је био васпитан српски дух.

Једна од главних тачака програма посете је освећење споменика Николају Другом у Београду. Последњи руски цар канонизован је у РПЦ као страснотерпец и поштује се као светац. Какав је према вашем мишљењу историјски значај ове фигуре за Србију?

За сваког историчара је очигледно да један од мотива ступања Русије у први светски рат била је жеља да се подржи браћа на Балкану, мада је поршка плаћена ценом сопствене државе. Ово је био подвиг братске љубави. Зато није случајно што Срби памте пале руске војнике и у таквом реду се одржава руско гробље у Београду.

У Храму Светог Саве патријарси, архипастири и високи свештеници РПЦ и СПЦ ће одслужити литургију. Посебно радује што ће интеријер највећег православног храма на Балкану урадити руски и белоруски мајстори од средстава која је издвојила РФ…

Без обзира на геноцид преживљен у 20. веку и братоубилачке ратове, ова црква се гради на светом месту. Руска црква, црква-сестра која увек блиско к срцу прима оно што се дешава са српским народом, учествује колико може у украшавању овог храма. Мислим да служење два поглавара у тој цркви је врло симболично, оно ће се неизбежно пресецати са оном службом коју су у врло тешко време бомбардовања Југославије од стране НАТО авијације служили упокојени Патријарх Московски и све Русије Алексије Други и Патријарх српски Павле.

(Глас Русије, СПЦ)