Прочитај ми чланак

ПОЛИТИЧКО УБИСТВО УСРЕД ЕУ Разоткрила НАЈВЕЋУ СВЕТСКУ АФЕРУ, па је свирепо убијена

0

Новинарка Дафне Каруана Галициа (53), која је повела истрагу "Панама папира" којом је откривена корупција на Малти, али и корупцијски скандали широм света и умешаност политичара и високих званичника у офшор пословања, убијена је данас у експлозији бомбе постављене на њен аутомобил "пежо 108" у близини њене куће, пише "Гардијан".

Према информацијама, прасак је био толико јак да је возило разнето у неколико делова који су попадали по оближњем пољу.

Блогерка чије је објаве пратило више људи него локалне медије, својевремено је од „Политика“ добила надимак „једна жена Викиликс“, па се наводи да је блог сметао колико властима, толико и особама из подземља најмање државе Европе.

Њена најновија открића скренула са пажњу на премијера Малте Џозефа Муската, као и двојицу његових најближих сарадника. Наиме, према наводима, сви су повезани са офшор компанијама и продајом пасоша Малте, као и уплатама владе Азербејџана.

Још нико није преузео одговорност за експлозију бомбе у којој је Галициа страдала.

– У овим моментима, док је земља у шоку због тако ужасног напада, позивам све да обрате пажњу на своје речи, да не пребацују осуде и да покажу солидарност – рекла је председница Малте Мари Луиз Колеиро Прека, додајући да се обратила безбедносним службама за помоћ идентификације починилаца: „Сви знају да је Галациа била мој оштар критичар, колико политички толико и лично, али нико не може да оправда овакав варварски чин на било који начин“.

Након избора који су одржани овог лета, политички коментатори су се плашили повратка политичког насиља које је погађало Малту током осамдесетих година

Поједини политичари су навели да је несумњиво убиство повезано за извештајима Галацие, а према извештајима локалних медија, она је пре 15 дана пријавила полицији да добија претње смрћу.

Новинарка је објавила последњу објаву у блогу у 14.35 часова данас, а експлозија која се догодила у близини њене куће, пријављена је непосредно након 15 часова. Из полиције је саопштено да још није идентификовано тело, а према појединим изворима експлозију је чуо и један од тројице њених синова који је био кући, па је истрчао на лице места.

Галациа, која је тврдила да нема политичке везе, имала је више тема о којима је желела да пише, од банака које омогућавају прање новца, до повезаности онлајн гејминг индустрије Малте са мафијом. Током протеклих две године, њени извештаји су махом били усмерени на откривање „Панама папира“, докумената који су објављени из интерне базе четврте највеће офшор правне фирме на свету Мосак Фонсека. Информације је добио немачки новинар листа „Зидојче цајтунг“, па их је поделио са медијским партнерима широм планете, међу којима је и „Гардијан“, кроз Међународни конзорцијум истраживачких новинара (ИЦИЈ). Иначе, Галацијин син Метју Каруана Галација, такође је новинар и програмер који ради за ИЦИЈ.

Раније ове године, док је Малта председавала Европском унијом, радови Галације су изазвали велике бриге Бриселу. Чланови Европског парламента су отворено позивали на оставку премијера Малте Џозефа Муската након великог скандала у који је била уплетена његова жена, фиктивна компанија Панаме и исплате ћерке председника Азербејџана. Мускат је демантовао оптужбе и обећавао да ће се повући уколико неко докаже наводе Галације.

Сазнавши за погибију Галације, немачки члан Европског парламента, Свен Гиголд, водећа особа у истрази ЕУ везаној за „Панама папире“, је рекао да је „шокиран и тужан“.

– Превише је рано да знамо шта је изазвало експлозију, али очекујемо да то открије истрага. Такви инциденти подсећају на Путинову Русију, не Европску унију. Не може да постоји апсолутно уопште толеранције према насиљу усмереном на новинаре и прекршаје слободе изражавања у ЕУ – рекао је.

Политичари опозиције тврде да је дошло до пада владавине права Малте од како је Мискат 2013. оснажио и вратио лабуристичку партију на власт након дугог периода. Четири полицијска комесара су дала оставке под његовом владавином, а пети Лоренс Кутахар је преузео посао у августу 2016. године.

Било је неколико експлозија аутомобила-бомби на Малти током протеклих године, а иако починиоци нису идентификовани, постоји мишљење да је насиље повезано са расправама између криминалних група и ретко ко је помишљао да би могло да буде политички мотивисано, наводи „Гардијан“.