Прочитај ми чланак

ЖИВАДИН ЈОВАНОВИЋ ЗА RT: Мигрантска криза – јер се ЕУ приклонила америчкој стратегији интервенисања

0
RT IZBEGLICE

Фото : Стојан Ненов / Реутерс

Европа се суочава са снажном и нежељеном реакцијом због своје погрешне политике у Југославији, Авганистану и на Блиском истоку, каже Живадин Јовановић, југословенски министар иностраних послова од 1998-2000. ЕУ се слепо приклонила стратегији глобалног америчког интервенционизма, изјавио је за РТ Јовановић.

РТ: Пре само неколико месеци, у пролеће, проток имиграната био је релативно низак, али сада се мери стотинама хиљада. Шта се променило?

Живадин Јовановић: Мислим да је растао прилив миграната у избегличке центре и у кампове у Турској, Сирији, Јордану, Либану, и другим суседним земљама које кружују подручје сукоба на Блиском истоку. Као последицу тога, сада имамо изузетно брз раст броја избеглица и мигранатана Балкану. На пример, Србија је прихватил, током последњих неколико месеци, преко 160.000 избеглица и миграната. Током ноћи недеља/ понедељак Србија је прихватила групу од 5.000 нових избеглица. У исто време границе Мађарске и Хрватске су готово затворене. Сада само путници могу да пређу граничне прелазе, нема протока камиона, нема протока роба – трговине која се нормално одвијала преко граничних прелаза.

Инциденти се дешавају у близини граница. Јуче смо чули да је званични представник ЕУ комисије изјавио да све земље ЕУ имају право да врате избеглице или мигранте у Србију. Србија је прихватила велики број миграната са југа  – из Грчке и Македоније.

Јуче је најављено да Србија треба да прими оне мигранте који не успеју да добију азил у земљама ЕУ. То ствара веома тешку ситуацију за Србију и, такође, доводи до пораста тензија у односима међу суседним земљама.

РТ: Немачка је окривила и уперила прст ка америчкој спољној политици. Али, колико је Европа крива?

Ж.Јовановић: Управо сам се вратио самеђународне конференције у Цириху, који је била посвећена проблему миграната, и тамо сам чуо процену немачког аналитичара, који је рекао да се ради о заједничком пројекту САД, Турске и екстремних исламиста. Ја једноставно не могу да потврдим ову процену и да је у потпуности прихватим, али свакако мислим да има елемената истине у тој процени. Међутим, и Европа је крива и Европа, чини ми се, прима назад плодове погрешне политике прошлости – пре свега, готово слепом приклањању стратегији глобалног интервенизма САД, почевши од Југославије 1999. године, а потом у Авганистану, Ираку, Сирији, Јемену, Либији, Малију и у многим другим земљама.

2 RT IZBEGLICE

Фото : Стојан Ненов / Реутерс

Сада се Европа суочава са плодовима сопствене погрешне политике. Ја се само надам да ће Европа, у будућности, добро промислити, и то два пута, како ће дефинисати своје интересе и политику.

РТ: Све више расте забринутост да је могуће да се терористи крију међу избеглицама. Колики је тај ризик заправо?

Ж. Јовановић: Процењује се да ће око милион имиграната доћи са Блиског истока и из северне Африке у Европу пре краја ове године. Само је Немачка пристала да прихвати 800.000 мограната. Када имате такве податке, тако велики прилив миграната, можете претпоставити, на основу теорије, да у тако великом броју људи може бити свакаквих људи. Обзиром да долазе ратом разорених области, може се заиста претпоставити да терористи могу стићи у Европу.

У понедељак је Влада Србије најавила да разматра нову антитерористичку стратегију. Ја ово не приписујем искљчиво великом приливу миграната, али је сигурно да се то поклапа са све већим бројем имиграната … Ако се Европа не буде правилно поставила према овом проблему, уместо 1,5 милиона миграната, Европа може да имати прилив од два до три милиона миграната ове године.

Превод и обрада са енглоског на српски за Србин.инфо: С.Јанковић

Извор: rt.com