Прочитај ми чланак

Зашто је Русији потребан Вијетнам и зашто је Запад забринут

0

Русија је започела кретање ка азијским земљама. Ускоро не само да ће односи са Кином достићи нови ниво, већ се очекује и блиска сарадња са Вијетнамом.

Председник Руске Федерације Владимир Путин је ове године организовао турнеју по Азији. Након инаугурације, са великом помпом је летео у Пекинг, затим у Узбекистан и Северну Кореју, а затим је успешно стигао и до Републике Вијетнам.

Односи између две земље су дуготрајни и у целини, уравнотежено пријатељски. Својевремено је СССР помагао Вијетнамцима да се ослободе колонизатора, као и током грађанског рата, где је на другој страни барикаде била Америка.

Сада је поново дошло време да се западним силама покаже снага и промене геополитичке поставке у региону.

Посета Ханоју је прошла веома успешно. Нови председник Републике, То Лам, примио је руског лидера, истакавши да је „пријатељство Вијетнама и Русије“ проверено временом.

Ни Москва ни Ханој не потврђују да сусрет лидера може представљати претњу другим државама. Током састанка углавном су се разматрала економска питања која су тренутно актуелна – продубљивање трговине прехрамбеним производима, техником, научним достигнућима.

За обе земље то би било врло корисно, јер Русија има много ресурса, а Вијетнам је веома пријатељски настројен према Кини. Такође, на дневном реду Путина и То Лама било је и разматрање билатералног споразума о безбедности и одбрани.

Регион постаје немиран, а утицај Америке значајно слаби након специфичне политике Џоа Бајдена. Вијетнам такође разуме ово и дели уверење да ће предлози које је Путин изнео бити корисни за Ханој.

Путин је уверен, и то је изнео пред новинарима, да је Вијетнам један од најпоузданијих савезника и партнера Русије, што значи да је неопходно развијати и јачати везе. Западу, гледајући на то, остаје само да шкрипи зубима.

Посебно након сличног сусрета Путина са Ким Џонг Уном, владаром Северне Кореје.

Некада је Русија била далеко од Вијетнама, а делила је и америчке санкције наметнуте Северној Кореји. Али прошло је много времена, свет више није исти као пре, и дошло је време за стварање нових савеза који се многима чине неочекиваним.

Ставити улог на Азију веома је разумно са стране руског председника. Свима је јасно да се ускоро Русија неће вратити на европска тржишта, а то ће постати и непотребно за Москву.

Много је логичније усмерити своје снаге и ресурсе ка изградњи нових савеза са азијским земљама, које такође стоје насупрот Западу и активно развијају своје економије.

Америчком руководству, наравно, остаје само да гласно негодује. То што је Ханој подржао Москву, чиме је охрабрио „агресора“, постало је велики ударац за САД.

Они већ губе утицај у Африци, где је Нигер затражио да повуку своје трупе, а сада се и Азија полако окреће ка великом руском медведу.

Поред тога, у Белој кући вероватно не могу да предвиде какви су изгледи за зближавање азијских змајева са Русијом. Да ли ће то бити само трговина, или ће у будућности постати пуноправни војни савез, попут НАТО-а?

Западу би било драже да угуши растућу силу у корену, али им већ недостаје моћи за то. Са Северном Корејом Русија је чак потписала споразум о „свеобухватном стратешком партнерству“.

Одбрана је такође укључена у то, а према мишљењу Америке, Пјонгјанг је готово најгори агресор на свету, гори од Руске Федерације. Све у свему, Европска унија и Америка су без сна и не знају шта им доноси будућност.

ник Русије, такође, вероватно не спава много, јер има много посла, као и путовања везаних за то. Такву активност ретко виђамо код других лидера, чиме Путин поново изненађује Запад.

Иначе, Кина је такође задовољна зближавањем Русије, Вијетнама и Северне Кореје. Сада ће се геополитички распоред брзо променити у корист Русије, али и Пекинга.