Прочитај ми чланак

ЗАПЕТЉАНА У САНКЦИЈЕ ЕУ може да падне

0

eu 01

Један од основних резултата протекле недеље је постало јалово саветовање у Бриселу 28 земаља ЕУ. Оне су одлучиле да не ревидирају уведене против Русије санкције.

Италијанска регија Венето против антируских санкција

Председник италијанске регије Венето Лука Заја је изјавио да ће се борити за укидање антируских санкција због интереса италијанских компанија.
Он је изјавио да санкције на које је Италију приморала ЕУ наносе штету читавој економији земље.
У земљи раде пољопривредне компаније које продају робу на шест милијарди евра годишње.
Заја каже да Венето као друга по обимима пољоприведних производа регија у Италији има право на перспективно тржишто као што је руско.

Предлози за ревидирање или укидање санкција ће бити у случају, ако ситуација на истоку Украјине постане одговарајућа, саопштили су у ЕУ према резултатима заседања комитета сталних представника земаља ЕУ 30. септембра.

При томе су били истакнути «охрабрујући моменти у развоју политичког процеса и испуњавању неких одредаба Минског протокола».

С тим саветовањем амбасадора су повезивали оптимистичка очекивања: санкције ће ублажити или чак укинути, јер је на истоку Украјине почео мировни процес. О томе је говорио, например, амбасадор ЕУ у Вашингтону.

Међутим, антируски став низа европских лидера, подгрејан иза океана, победио је на саветовању у Бриселу, сматра заменик директора Института међународних истраживања МГИМО Виктор Мизин:

„Таква антируска линија је доста јака, она се огледа у том ставу, који заузима канцелар СРН Ангела Меркел, која је раније увек била повлашћеним саговорником Русије, а чак и трансформатором руског става у ЕУ.”

Управо је Меркел предодредила бриселску одлуку, када је у понедељак изјавила да не види никакве разлоге за укидање санкција против Русије.

Борци за санкциони режим, изгледа, престали су да адекватно разумеју реалност: Русија је испољила изузетну уздржаност, учинила све, што од ње зависи.

Председник Путин, инициравши преговоре међу зараћеним странама, допринео је обустави борних акција на југо-истоку Украјине.

Међутим, изгледа, лидери ЕУ се налазе под јаким притиском САД, те не разумеју како да се извуку из ћорсокака, који су сами створили. Не сме се да се повуче, али је и настављање санкција нелогично и скупо.

Британски посланик назвао Камерона америчком „пудлицом“

Британски посланик Џорџ Галовеј назвао је председника Француске Франсоа Оланда и британског премијера Дејвида Камерона америчким „пудлицама“, пошто су безпоговорно прихватили антируске санкције, које су предложиле Сједињене Државе – пренела је агенција РИА Новости.
По речима Галовеја догађаје у Украјини разрадила је Америка, а ЕУ доборовољно или под притиском само прати америчку политику.
Надимак вашонгтонска пудлица биши француски председник Никола Саркози добио је 2012. године због промовисања америчке политике у Француској и Европској унији.

 Такав став одговара Вашингтону, сматра професор факултета политикологије Московског Државног Универзитета Андреј Манојло:

„САД не би имале ништа против да користећи украјинску кризу, ударе истовремено по два своја конкурента. По Русији, чије позиције су нагло јачале свих последњих година.

Зато што је у Русији данас врло јака спољна политика. И Русија више не може једноставно да иступа са својим мишљењем поводом догађаја који се дешавају у свету, већ и да их брани на међународној сцени.

И у погледу ЕУ САД с једне стране покушавају да увуку уједињену Европу у своје пројекте, у првом реду политичке.

Са друге стране користе сваку могућност да поткопају њену економску моћ и да одложе моменат када ће се ЕУ коначно ујединити и почети да иступа на међународној сцени као јединствена држава.

Зато је Вашингтону врло важно да сада максимално увуче ЕУ у украјински конфликт, да је посвађа са Русијом, ослабивши самим тим све стране.

И када економија Украјине буде коначно разорена, овај проблем наравно неће бити проблем Вашингтона. Овај задатак у целини ће пасти на плећа суседа. Русије, у првом реду, и не у последњем реду ЕУ.”

«Европски Гуливер» се запетљао у мрежи наметнутих му санкција. Ако он у наредно време не буде могао да је раскине – изгубиће у најмању руку, економску равнотежу.

Русија све активније се ослања на сопствене снаге и на сарадњу са Истоком и Латинском Америком.

Што се тиче максималне штете – Европа ће добити политичку нестабилност и нереде. Како је показала Украина, у САД-ама су добро научили да припремају наци-фашисте за државне ударе у другим земљама.

(Глас Русије)