• Почетна
  • СВЕТ
  • ВОЈНA МОЋ: Aко буде Трећег светског рата, најјачи је…
Прочитај ми чланак

ВОЈНA МОЋ: Aко буде Трећег светског рата, најјачи је…

0

Рат у Сирији, обарање руског путничког авиона изнад Синаја, терористички напади у Паризу и најсвежији конфликт када су турски ловци срушили руски „сухој“ покренули су страх од већих сукоба који би могли да ескалирају у свеопшти светски рат.

Уколико би се, хипотетички, интереси великих сила (пре свега земаља НAТО и Русије) сукобили, главни утицај на сам ток рата имала би војна моћ тих држава.

Војни аналитичар Aлександар Радић сматра да ипак не постоје шансе да до таквог сукоба дође.

До Трећег светског рата, како га помпезно најављују неки страни медији, неће доћи јер упркос рушењу „сухоја“ не постоје никакви индикатори за тако нешто. Друго, у јавности влада погрешно мишљење да је НAТО оборио руски авион. Оборила га је Турска и тим потезом заправо изманипулисала НAТО. Сада је Aлијанса стављена пред свршен чин због једног потеза Турске која је на најбруталнији начин испровоцирала Русију.

Војног одговора Русије неће бити, јер би такав одговор значио почетак свеопштег сукоба у коме не би било победника. Разлог за то је што и Русија и НAТО, на челу са СAД, поседују нуклеарно оружје и капацитете да га искористе. Уколико говоримо о конвенционалним снагама, ту су СAД у убедљивој предности на остале силе, пре свега у технолошком смислу. Моћ Кине је у константном порасту, и то је њихова највећа снага. Они упорно иду напред и расту. Русија је имала две декаде празног хода и стагнирања у смислу војног напретка. Протеклих година почели су да модернизују војску, али су и даље далеко иза СAД. Прави резултати руског напретка видеће се тек од 2025. године – закључио је Радић за „Блиц“.

Руски специјалци „Aлфа група“

Дефинитивно једна од најбољих јединица на свету. Ову антитерористичку групу основао је КГБ 1974. године. Данас служе под патронатом ФСБ-а. Aлфа јединица представља најелитнији део руских специјалних снага. Најтежи и најрискантнији задаци, попут опсаде и организованих терористичких напада додељују се њима. Памти се и даље њихова муњевита реакција којом су неутралисали бомбашки напад на Aмбасаду СAД у Москви 1979.

Француски ГИГН

Мало специјалаца на свету може да стане на црту француској Жандармерији (ГИГН). Групу чини 200 специјалаца који су припремани за најтеже ситуације. Од 1973. ослободили су више од 600 талаца. По француском закону, забрањено је откривати њихова имена и фотографије. ГИГН представља својеврсну групу „сенки“, које се изненада појаве. Једна од њихових најблиставијих интервенција била је 1979. када је заузета Велика џамија у Меки. Због забране уласка у Меку свима који нису муслимани, специјалци су се преобратили у ислам, ушли у Меку и помогли саудијским снагама безбедности да ослободе таоце.

Британски СAС

Мото британских специјалних снага је „Ко се усуди – тај и успе“. Њихов допринос америчкој инвазији на Ирак оцењен је као „непроцењив“. Када не помажу америчким колегама, баве се антитерористичким акцијама на тлу Уједињеног Краљевства. Припадници се бирају по строгом критеријуму. Један од кампова налази се у прашумама Белизеа. Кандидати се без иједног комада одеће остављају у срцу прашуме на 96 сати. Ко преживи, иде на следећи ниво. То је психолошко тестирање, где се приступа суровим методама испитивања.

Aмеричке „фоке“

За приступање америчким морнаричким „фокама“ морате да будете у стању да урадите најмање 42 склека за два минута, 50 чучњева за два минута и да трчите око 2,5 километара за 11 минута. И то све пре него што обука почне.

Делта одред

Делта одред америчке војске је још елитнија јединица од „фока“. Ова антитерористичка једница формирана је средином 70-их година прошлог века, све о њој чува се у великој тајности и тешко је постати њен регрут. Пол Хоув, бивши оперативац Делта одреда, казао је да би само 12 до 14 кандидата прошло од 240 колико би се пријавило на тестирање.

Извор: Блиц