Прочитај ми чланак

Верују ли Руси у руске вакцине против ковида?

0

Русија је започела програм вакцинације против ковида, али колико грађани Русије верују у руске вакцине?

“Русија се нада да ће вакцинисати два милиона људи пре краја године“ – преноси Euronews.


Русија је започела програм вакцинације, којим је предвиђено да међу првима буду вакцинисани наставници у школама.

Градоначелник Москве Сергеј Собјанин навео је како су приоритетни они људи који су највише изложени ризику од инфекције, попут здравствених радника, учитеља и професора, социјалних радника(…), преноси Данас.

Они ће већ у суботу бити вакцинисани Спутњик В вакцином, која идаље није прошла завршено тестирање и није одобрена од било које интернационалне здравствене институције – наводи Euronews. Овиме Русија је постала прва земља у свету која је започела имунизацију становништва против вируса КОВИД-19.

РТЦГ преноси да се грађани за вакцинацију могу пријавити путем интернета и да тако осигуравају бесплатан термин. Вакцинација траје од 8 до 20 сати.

Руски званичници наводе да у плану имају вакцинацију до два милиона становника пре завршетка године и да се већ хиљаде људи пријавило да прими вакцину. Светска здравствена организација (СЗО) је у септембру ове године позвала Русију да прати међународне смернице за производњу вакцине и објавила листу вакцина које се налазе у трећој, последњој фази тестирања међу којима руске вакцине нема. Они који су се пријавили за имунизацију имају поверење у исправност вакцине и да је се не плаше, преноси Euronews.

Један од грађана је за Euronews рекао да вакцину жели да би “престао да се плаши за себе и своју породицу“. 

Са друге стране Њујорк тајмс преноси истраживање московског Левада Центра, невладине организације која се бави политичко-социолошким истраживањима. Левада Центар је 2016. године у Русији проглашен за “страног агента“. 

Независни институт за анкетирање Левада Центер открио је да је 59 посто испитаника рекло да не би добило вакцину против коронавируса чак и ако би била бесплатна и добровољна.

Према Левади, само 27 одсто Руса верује у вакцину против коронавируса. Министар здравља Михаил Мурашко рекао је у среду да је вакцинисано 100.000 људи од 140 милиона становника земље.

Анкетна компанија Ипсос открила је да су грађани Русије најскептичнији према вакцине. Анкета је спроведена у 27 земаља.

Њујорк тајмс пише да Алексеј А. Наваљни, руски опозициони лидер који се сада опоравља у Немачкој од напада тровањем нервним агенсом, у суботу изразио сумњу у безбедност руске вакцине, позивајући највише државне званичнике да се сами вакцинишу „под оком лекара и новинара. ” Иако су многи припадници руске елите – од највиших руководилаца предузећа и гувернера, па до уредника телевизијске мреже Кремља РТ – рекли да су већ добили вакцину, сам Путин није, иако каже да је то учинила једна од његових ћерки, пише Њујорк Тајмс.

Алексеј Наваљи

REUTERS

У тексту везаном за Наваљниново наводно тровање Russia Today каже да је он у септембру превежен у Немачку и да је немачка влада је објавила да је отрован нервни агенсом ,,новичок“. Министарство спољних послова Русије негирало је да стоји иза “наводног тровања“, те да је у питању ,,аматерски исценирани трик“, додаје се у тексту Russia Today. Такође, портпарол руског тужилаштва Иванов је у новембру изјавио да је Русија послала пети захтев за додатне информације о инциденту након што су претходни зехтеви игнорисани, пише Russia Today.

Председник Русије Владимир Путин у септембру је рекао да зна да вакцина „формира стабилан имунитет“ и истакао да је његова ћерка примила вакцину. Ћерка, коју није именовао, се по његовим речима осећала добро, иако је накратко имала повишену температуру, што је и наведено као могуће нежељено дејство.

AP/Mikhail Klementyev, RIA

„После прве инјекције, температура је била 38 степени, следећег дана 37.5 и то је то. После друге инјекције, температура је порасла, али се убрзо вратила у нормалну“, рекао је. Познато је Путин ретко јавно прича о својим ћеркама Катарини и Марији.

Руска вакцина Спутњик В се прима у две дозе, у размаку од 21 дан, а руски званичници наводе да гарантује деведесетпетопроцентну заштићеност од вируса КОВИД-19.

Могућа нежељена дејства ове вакцине, наводи Euronews, су грозница и мучнина. Чува се у фрижидерима на -20 степени Целзијуса.

У Русији су регистроване две вакцине против коронавируса развијене и обе су развијене у тој земљи, a oчекује се да ће ускоро бити регистрована још једна.