Прочитај ми чланак

У БРИСЕЛУ ПАНИКА: Бес Русије због Калињинграда почео да делује на ЕУ

0

Литванија би могла да укине своја ограничења за робу која пролази железницом између копнене Русије и Калињинграда вец́ почетком јула.

Москва и Брисел су у неслагању од 17. јуна, када је Вилњус одлучио да обустави транзит санкционисане робе између Калињинграда и остатка Русије.

Литванске власти су саопштиле да поступају по инструкцијама из Брисела и у складу са ограничењима наметнутим Москви због сукоба у Украјини.

Забрана је оставила Русији само поморске путеве за снабдевање ексклаве у сендвичу између Литваније и Пољске.

Извори су агенцији рекли да се показује да је тешко за блок да задржи своје строге санкције, истовремено избегавајући даљу ескалацију са Русијом.

Као резултат тога, званичници ЕУ преговарају о изузећу Калињинграда из санкција, што потенцијално отвара пут за договор у наредним данима.

Према званичницима, Литванија страхује да би Москва могла да употреби силу да створи копнени коридор кроз своју територију који повезује ексклаву са остатком Русије, ако блокада остане.

Немачка, која наводно активно подржава потрагу за компромисом, такође је забринута да би присуство њених трупа у балтичкој земљи могло да види то и остатак НАТО-а увучен у директну војну конфронтацију са Русијом, рекли су извори.

„Морамо да се суочимо са реалношћу“, рекао је један од званичника „са директним сазнањем о ЕУ дискусијама“, признајући да би коначни исход сукоба у Калињинграду могао изгледати неправедно за блок.

Руски председник Владимир Путин „има много више утицаја од нас. У нашем је интересу да пронађемо компромис“, рекао је званичник.

Раније ове недеље, бивши председник Русије Дмитриј Медведев, који је сада заменик председника Савета за националну безбедност земље, упозорио је да би одговор Москве на акције Литваније могао да буде „асиметричан“ и да укључује економске мере „способне да искључе кисеоник до балтичких суседи који су предузели непријатељске радње“.

За викенд је и посланик Европског парламента Литваније Петрас Ауштревичијус рекао да су у Бриселу у току „жестоке“ расправе о блокади Калињинграда и да Русија „у овом тренутку побеђује“.

„Створен је документ који би омогућио кретање санкционисане робе преко територије ЕУ ’из Русије у Русију’“, написао је Аустревичијус у објави на Фејсбуку. Европски посланик је позвао ЕУ „да се држи раније договореног става и не подлегне руском притиску“. Он је такође рекао да би Литванија могла да стави вето на одлуку о Калињинграду ако је донесе Брисел.