Прочитај ми чланак

Трговали бебама и генетским материјалом у Грчкој: Крали новорођенчад за 120.000е

0

Разбијен криминални ланац међу којима су гинеколог-акушер, научни сарадник за област клиничке ембриологије, менаџер за продају сурогатних материјала, асистент ембриологије и акушер, али и техничка лица, међу којима стране држављанке из Румуније и Грузије, које су биле задужене за административни део посла

Група лекара, неколико научника, менаџера и социјалних радника са Крита дуже од десет година је несметано трговала новорођеним бебама, омогућавала незаконито усвајање деце, препродавала генетски материјал за вештачку оплодњу, фалсификовала здравствене картоне и потврде о рођењу, пише „Политика“.

После осам месеци истраге у Центру за репродукцију у Хањи, грчка полиција, како лист наводи, коначно је успела да стане на пут осмочланој банди, која је за трговину бебама и генетским материјалом широм земље узимала у просеку око 120.000 евра.

У притвору су се нашли гинеколог-акушер, научни сарадник за област клиничке ембриологије, менаџер за продају сурогатних материјала, асистент ембриологије и акушер, али и техничка лица, међу којима стране држављанке из Румуније и Грузије, које су биле задужене за административни део посла.

Главну улогу имао је 73-годишњи гинеколог, који је својим сарадницама брокерима давао инструкције како да врбују младе жене из Румуније, Украјине, Молдавије, Албаније и Грузије које су у тешком материјалном положају да за надокнаду месечних трошкова од неколико стотина и коначну суму од неколико хиљада евра продају своје јајне ћелије или буду сурогат мајке.

Криминална група организовала би затим њихов трансфер на Крит, где би под будном контролом, практично у заточеништву, остајале затворене до обављеног посла. Дешавало се да иста жена више пута буде коришћена за донорство јајних ћелија, за шта најчешће није била допунски плаћена.

„Политика“ додаје и да је следећа етапа било фалсификовање докумената, у којима је указивано да су донори грчке држављанке, уз склапање фиктивних бракова како би бебе могле да буду предате породицама без деце, истополним паровима који немају право на усвајање деце или мушкарцима који до тог тренутка нису били у браку.

Клијенте су имали из целе Грчке и из иностранства, јер су они који су долазили знали да на лицу места могу да добију лажне потврде о рођењу, здравствене картоне, да су обезбеђени адвокати и нотари који су могли да заокруже цео поступак.

Пре више година италијански листови су у више наврата писали о успешном раду центра у Хањи и искуствима задовољних парова који су тако остварили сан да постану родитељи.

Међутим, могућност да се нелегално дође до веће зараде дала је идеју групи запослених да развију и незаконити бизнис и уз помоћ офшор компаније прикрију своју допунску трговину, која је, како пишу тамошњи листови, све више почела да добија облик индустрије беба.

Током истраге установљено је да су за само осам месеци у 15 изнајмљених и добро опремљених кућа где су боравиле под контролом, 200 жена постале сурогат мајке, њих 78 донори јајних ћелија…
Регистровано је и 13 случајева незаконите трговине бебама и то кроз обмањивање жена које су на клинику дошле ради порођаја.

Много детаља још није откривено, а сумња се и да је много више беба одузето мајкама и продато. Криминалној групи прети тешка казна за више кривичних дела у стицају.