Прочитај ми чланак

Свет ће горети: НАТО се припрема за рат – Близу је коначни обрачун

0

Како тврди руски геополитичар, имајући у виду бројне маневре НАТО-а и убрзану војну модернизацију, као и Макронове изјаве о слању трупа у Украјину, које су се појавиле као нека врста теста, изгледа да САД и стратези Алијансе планирају непромишљену војну авантуру против Русије

Војне активности НАТО-а постају све смелије и провокативније, а САД и њихови сателити су у последње време одржали низ војних вежби, што указује да се Алијанса озбиљно припрема за рат са Русијом, пише Леонид Савин за сајт „Геополитика“.

Овоме треба додати и отворено непријатељске изјаве руководства Алијансе и неких председника западних држава према Русији.

Осим великих вежби „Stedfast difender 2024“, у току су и многи други маневри, од којих су неки потпуно аутономни.

На пример, 26. фебруара у близини Сицилије почеле су поморске вежбе „Dajnemik manta 24“, чији је циљ унапређење противподморничког ратовања. У њима учествују подморнице грчких, француских, италијанских, шпанских и турских снага. Британија и САД су користиле поморску авијацију, а вежбе су трајале до 8. марта.

У Норвешкој, Шведској и Финској одржавају се маневри „Нордијски одговор 2024“, у којима учествује више од 20.000 војника из 13 земаља, укључујући, поред европских, Канаду, Британију и САД. Ове вежбе ће трајати до 14. марта. Иначе, ови маневри су повезани са заједничким војним вежбама морнарица Британије, Исланда и Норвешке, које су одржане крајем фебруара.

Вежбе се одвијају у арктичким условима, а треба да омогуће интеграцију нордијских земаља из НАТО-а и да ојачају оперативну сарадњу земаља северне Европе.

Током фебруара, на северу Финске, инструктори финских оружаних снага су одржали курсеве за војно особље из НАТО земаља. Ови курсеви, који су укључивали заштиту од промрзлина или спасавање на леду, заправо су припремали НАТО трупе за преживљавање у хладним арктичким пределима. У њима су учествовале јединице из Француске, Британије и САД. Све то указује да се НАТО припрема за рат против Русије.

Осим учешћа у дословно свим активностима НАТО-а, САД одржавају и сопствене маневре. Крајем фебруара америчке снаге извеле су војну вежбу под називом „Комбинована победа у информационом окружењу“.

У оквиру обуке, нарочита пажња се придавала коришћењу сајбер средстава у модерном ратовању и употреби система који се контролишу путем интернета, као што је „Паметна кућа“.

НАТО покушава да примени лекције из Украјине

Ови маневри су ставили посебан акценат на електронско ратовање и на отпорност командних места, што је последица ефикасности руских снага у Украјини, које су на тај начин идентификовале и уништавале украјинска командна места. Циљ је био да се смањи електронска видљивост НАТО јединица како не би биле лако откривене.

Прве вежбе ове врсте, уз учешће Бригаде за помоћ снагама безбедности снагама (СФАБ), одржане су у августу 2023. године. Представник Пентагона је тада изјавио: „Извукли смо многе лекције које користимо да проширимо своју стратегију обуке у информациони домену.“

Према речима портпарола, војни званичници су успели да приближно репродукују услове сукоба у Украјини, обучавајући војнике за деловање у информационој сфери.

Очигледно је да прави циљеви таквих активности укључују оперативно тестирање способности америчке војске, посебно у сценарију прокси рата, у коме САД званично не учествују. Украјина је, наравно, одличан полигон за такве акције.

Међутим, на стварне намере званичника НАТО-а указују и друге активности. Почетком фебруара, америчка морнарица, ваздухопловство и војска извели су борбене вежбе које су симулирале масовне жртве у близини Говен Филда у Ајдаху.

Током ових вежби, војници, пилоти и маринци добијали су различите задатке како би пружили масовну медицинску помоћ или склонили озлеђене под снажном ватром. Војници су користили густ дим да прикрију кретање санитетске бригаде.

Очигледно је да је стварни циљ ових маневара увежбавање координације између различитих снага током битке.

САД имају још једну јасно дефинисану претњу – Кину. Ипак, имајући у виду бројне маневре НАТО-а и убрзану војну модернизацију, као и Макронове изјаве о слању трупа у Украјину, које су се појавиле као нека врста теста, изгледа да САД и стратези Алијансе планирају непромишљену војну авантуру против Русије, оцењује Савин.