Прочитај ми чланак

Шведски модел: Да ли су показали како се борити с вирусом

0

Јединствени приступ борби са пандемијом коронавируса који се од почетка примењивао у Шведској, показао се катастрофалним. Према мишљењу здравствених стручњака из целог света, шведски приступ суочавања са заразом довео је до високе стопе смртности и велике патње становништва, а једино што је ова земља показала свету јесте како да се не носимо са смртоносном заразном болешћу.

Током последњих неколико деценија Шведска се сматрала лидером када је реч о глобалним хуманитарним питањима. Ова земља била је прва у прихватању избеглица и у борби против глобалног загревања. Међутим и током борбе са пандемијом вируса корона у Шведску су биле усмерене све очи света. И овог пута у нечему је била јединствена. Само ова земља одлучила се за такозвани „меки“ приступ у борби, који подрзумева да се не примењује карантин, већ само увођење добровољних ограничења и подстицање грађана да користе маске, пише УСА тодаy.

Foto: Tanjug/AP

Овај приступ је схваћен као либералнији, а постао је толико популаран да су и на америчким протестима скандирали „Бе Лике Сwеден“ (Буди као Шведска). Међутим, није све тако сјајно, иако су мере у Шведској биле блаже у односу на читав свет, стопа смртности је достигла врхунац. У Сједињеним Америчким Државама рецимо трпе подручја која су рано изашла из карантина, а исто то дешава се и у другим земљама у Европи.

Мотиви оваквог приступа борби са опсаном заразом Шведске агенције за јавно здравство још увек су мистерија. Неке друге земље које су у почетку користиле ову стратегију брзо су је напустиле јер је број смртних случајева почео нагло да се повећава. Ипак, Шведска је била верна свом приступу.

Зашто? Стицање такозваног имунитета стада у којем је заражен велики број популације (по могућности млађег становништва) омогућава развој имунитета, али то није био званични циљ Шведске агенције за јавно здравље. Речено је да имунитет становништва може помоћи сузбијању ширења болести, а неке изјаве агенције наводе да је постојао тајни циљ.

Незаустављива стопа смртности

Даљи доказ томе је да агенција инсистира на обавезном школовању мале деце, важност тестирања се већ неко време обезвређује и самим тим је све мања, а агенција је одбила да призна важност асимптоматског ширења вируса (забрињавајуће, охрабрила је људе у домац́инствима у којима живе заражене особе без симптома да иду на посао и у школу). Шведска званично и даље одбија да препоручује маске у јавности, упркос све већем броју доказа њихове ефикасности. Поред тога, наведени циљ шведских власти увек је био да не умањују епидемију, већ да је успоре, како здравствени систем не би био претрпан.

Владе неколико држава, укључујући Светску здравствену организацију, осудиле су имунитет стада као стратегију.

“То може довести до врло бруталне аритметике која људе и живот и њихове патње не ставља у средиште те једначине”, изјавио је на конференцији за штампу у мају, др Мајк Рајан, извршни директор Здравственог програма СЗО.

Према резултатима ове шведске агенције, процењује се да је део Швеђана који носе антитела испод 10 одсто, тако да нигде нема ни назнака за имунитет стада. Па је тако логично што је стопа смртности у Шведској све већа. У Шведској је број умрлих већи од Сједињених Америчких Држава: 556 смртних случајева на милион становника, у поређењу са 425, што је бројка од 20. јула.

У Шведској је такође смртно страдало чак четири и по пута више људи него у остале четири нордијске државе заједно. Протеклих неколико недеља Шведска је међу водећим у свету када је реч о тренутно пријављеним смртима по глави становника. И упркос томе, њихова стратегија у суштини остаје иста – до даљњег.

Учите на шведским грешкама

Могуће је да је Управа за јавно здравство заиста веровала да је шведски приступ најприкладнији и одрживији и да ће друге земље, од којих су многе ушле у карантин, имати још горе резултате. Можда је то, а не имиџ стада, главни разлог зашто се власти очајнички држе њихове стратегије. Можда је ипак у питању неспремност да признамо ране грешке и преузмемо одговорност за хиљаде непотребних смрти које су се због тога догодиле. Резултат у овој фази пандемије је недвосмислен.

Верујемо да се Шведска може користити као модел, али не онако како се иницијално мислило. Уместо тога, може послужити као контролна група и одговорити на питање колико су ефикасне мере добровољног удаљавања, социјалне дистанце и лабаве мере у Шведској у поређењу са карантином, агресивним испитивањима, трагањем за контактима и обавезном употребом маски.

У Шведској је њихова стратегија довела до смрти, туге и патње, а поврх тога нема назнака да је шведска економија прошла боље него у многим другим земљама.

Остатак света је ако ништа друго, добио пример како се не носити са смртоносном заразном болешћу.

На крају ће и то проћи и живот ће се вратити у нормалу. Нови медицински третмани ће се појавити и прогнозе ће бити боље. Надамо се да ће вакцина ускоро бити спремна. До тада, не радите ништа на шведски начин.