Прочитај ми чланак

Сваког госта 3 године доста? Британија разматра протеривање 100.000 УКР мигранaта

0

Шеме прихвата украјинских избеглица истичу до 2025. године

Више од половине Украјинаца који су дошли у Британију у оквиру шема за пресељење избеглица мораће да оде до септембра 2025. осим ако влада не предузме мере како би им дала дугорочну „јасноћу статуса“, преноси „Телеграф“ позивајући се на неколико конзервативних чланова парламента и невладиних организација.

Процењује се да је 182.100 Украјинаца стигло у Велику Британију од фебруара 2022, користећи Украјинску породичну шему и Домове за Украјину, програме који су успостављени како би им се омогућио трогодишњи боравак. Како се сукобу не назире крај и већина расељених не жели да се врати, парламентарци позивају владу Ришија Сунака да нешто предузме, наводи лист.

„С обзиром да неки имају децу у школи, морамо да им омогућимо да планирају“, каже Боб Сили, торијевац који копредседава парламентарном групом за Украјину. Украјинцима је потребна „јасноћа“ додао је.

Сер Роберт Бакленд, који је био члан кабинета Бориса Џонсона, позвао је да се Украјинцима додели трајнији статус. Рекао је да су направљене шеме створене за „ситуацију без преседана“ и сада захтевају „даљи одговор по мери“.

Бакленд је рекао да би могла постојати нека врста аранжмана са „већим степеном сигурности“ који не би подразумевао пуно држављанство.

Истраживање Канцеларије за националну статистику у јулу показало је да око половина одраслих Украјинаца намерава да остане становник Уједињеног Краљевства чак и ако постане безбедно да се врате, слично као и њихови сународници који су тренутно у Немачкој.

Кејт Браун, шефица добротворне организације „Ресет“, истакла је да су расељени Украјинци „почели да граде животе“ у Британији, уче енглески и добијају посао. „Ресет“ је радио са владом на организовању шеме „Домови за Украјину“ у оквиру које су Британци у своје домове примали Украјинце.

„Инфраструктура у Украјини је потпуно уништена“, рекао је Стен Бенеш, генерални директор „Опоре“, добротворне организације са седиштем у Великој Британији која подржава украјинску имиграцију. Чак и ако Украјина победи, рекао је, „не би било довољно ресурса“ ако се сви врате.

„На неки начин, скоро је боља ствар ако постоји спорији или циљанији повратак оних који, када буду сигурни, желе да се врате“, рекао је он.

Портпарол Министарства унутрашњих послова рекао је „Телеграфу“ да ће влада пратити шеме и, ако буде потребно, продужиће их „у складу са развојем ситуације у Украјини“.

Око 8,6 милиона Украјинаца који су напустили земљу због сукоба који су у току не намерава да се врате, саопштила је у јуну кијевска непрофитна организација Украјински институт за будућност (УИФ). У најновијем извештају УИФ-а наводи се да је Украјина била у силазној демографској спирали у време пуча на Мајдану 2014, пошто је изгубила скоро седам милиона становника од проглашења независности 1991. године.