Прочитај ми чланак

Швајцарскa нуди по 4.000 франака избеглицама из Украјине – које хоће да оду кући

0

Швајцарске власти су спремне да плате до 4.000 долара свакој украјинској избеглици ако пристане да оде кући, известила је у среду новинска агенција СвисИнфо, позивајући се на владин извештај.

Швајцарски државни секретаријат за миграције (СЕМ) развио је привремену владину стратегију према којој се очекује да украјинске избеглице напусте Швајцарску у року од шест до девет месеци.

План се заснива на укидању „Статуса заштите“ за мигранте 2024. или 2025. У том тренутку се очекује да ће око 70.000 Украјинаца моћи безбедно да се врати кући, а од њих се очекује да ће то учинити добровољно.

Међутим, очекује се да ће преосталих 20 одсто или 14.000 људи остати након рока за одлазак, наводи се у извештају, уз напомену да што дуже ови људи остану у Швајцарској, мања је вероватноћа да ће отићи својом вољом.

У светлу овога, СЕМ је инсистирао да се мора учинити све како би се подстакли добровољни одласци, укључујући и пружање финансијске помоћи избеглицама.

„Стимулативни износи варирају од 1000 до 4000 швајцарских франака [1.090 и 4.355 долара] по особи у зависности од периода одласка“, известио је СвисИнфо.

Пољска је најавила да планира постепено укидање финансијске помоћи украјинским избеглицама од следеће године. Портпарол владе Пјотр Милер објаснио је у овонедељном интервјуу да је период током којег су Украјинци масовно бежали из своје земље већ прошао и да стога финансијска помоћ која им је дата, а која је требало да буде привремена, сада такође треба да буде укинута.

Према последњим проценама УН-а, у свету је забележено преко 6 милиона украјинских избеглица, од којих већина наводно живи у Европи, пре свега у земљама попут Пољске и Немачке. Руске безбедносне службе, како је у јануару цитирао ТАСС, међутим, тврде да је додатних 5,2 милиона избеглица прешло у Русију од почетка борби прошле године.

Власти у Кијеву позивају западне земље да на Украјинце који тамо живе не гледају као на избеглице, већ као на људе који су „приморани да напусте Украјину“. Начелник украјинске Државне службе за миграције Наталија Науменко инсистирала је на томе да миграционе службе других земаља не би требало да креирају никакве програме за интеграцију украјинских грађана.