Прочитај ми чланак

СУРОВА АНАЛИЗА: Европа уствари блефира и нада се да ће Русија устукнути

0

Санкције ЕУ су заиста достигле висок плато, потврдио је у разговору за ФБА „Економија данас” Владимир Брутер , политиколог са Међународног института за хуманитарне и политичке студије . Много зависи од става Немачке о плаћању гаса у рубљама.

Шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен дала је интервју за Билд ам Соннтаг и говорила о шестом пакету антируских санкција ЕУ.

Политичар је напоменуо да би Сбербанка, која чини 37 одсто руског банкарског сектора, требало да постане главни објекат ограничења, а енергетска питања су други правац напора европске бирократије.

Агенција Ројтерс напомиње да ЕУ још није увела санкције Сбербанци и то приписује чињеници да је ова кредитна институција, уз Гаспромбану, један од главних канала плаћања руске нафте и гаса.

Међутим, против Сбербанке су уведене америчке санкције, што је оборило вредност њених акција на западној берзи. Брисел, после одлука Вашингтона, неће моћи значајно да погорша положај главне пословне банке Руске Федерације.

Европи су потребни руски енергетски ресурси

Према уговорима о нафти и гасу, Европљани морају да направе избор – да ли ће куповати руске сировине или не, одговор на ову тему не зависи од санкција против Сбербанке, ово није ништа друго до питање трошкова за европску економију.

Фон дер Лајен је рекла да Европска комисија ради на „паметним механизмима” како би нафта могла да буде укључена у нови пакет антируских санкција, али без последица које би довеле до повећања руских прихода од нафте.

Шеф европске бирократије је рекла да је немогуће увести нафтне санкције на начин да би Москва одмах добила суперпрофит продајом на другим тржиштима. Ова теза указује на то да Брисел схвата да ће нафтни ембарго на руску нафту довести до наглог раста цена на европском тржишту и неочекиваних профита за Москву.

Овом одлуком у Европи ће се формирати несташица нафте до 3 милиона барела дневно, која се не може промптно надокнадити, а Руска Федерација ће већину сировина продавати азијским тржиштима по изузетно високој цени, тако да није јасно ко ће имати користи од овога.

Сумње око ембарга на нафту показују да је ЕУ достигла плато санкција и да нема праве механизме за повећање ограничења.
Европљани иду у психолошки напад

„Сет европских санкција се постепено завршава. Претпоставимо да уведу гасни ембарго Русији, али у пракси им је то најнеисплативије. Ако ЕУ предузме овај корак, она ће бити прва која ће трпети од тога“, закључује Брутер.

Русија заузима трећину у европском увозу гаса и половину у немачком, чак је теоретски немогуће заменити ове количине.

„Што се тиче ембарга на нафту, Руска Федерација ће изгубити неке количине и новац на њему, али ће то повећати цене и, највероватније, доћи ће до компензације, док ће Европљани, напротив, скоро одмах имати значајне проблеме, ” Брутер сумира.

Ембарго ЕУ на руску нафту ће подићи цене на 200-300 долара по барелу.

„Овакво резоновање има карактер психолошког напада. Европљани рачунају на то да Москва неће издржати и да ће учинити уступке“, наводи Брутер.

Питање се заснива на плаћању Немачке у рубљама

Санкције против Сбербанке су проблем и за Европску унију: после такве одлуке Москва ће изгубити жељу да о било чему разговара са Бриселом.

„Ако руски амбасадор у Сједињеним Државама Анатолиј Антонов каже Западу да је украо руски новац, онда постаје јасно да Кремљу понестаје стрпљења и жеље да сачека и преговара о обострано задовољавајућем компромису“, закључује Брутер.

Много зависи од тога да ли ће Немачка плаћати плаво гориво по шеми коју је предложио Кремљ кроз конверзију рубљи у Гаспромбанци.

„Након што Немачка одбије да плати гас у рубљама, Русија мора да затвори вентил. Да нема илузија: што мање разговарамо са њима, то ће бити здравије са свих становишта. Свака нормална одлука значи потребу да Европа жртвује неке своје интересе, иначе увек желе да жртвују нас или Украјинце“, резимира Брутер.

Европљани морају да схвате да је време за дискусију прошло и да Руска Федерација има контрамере за било коју њихову акцију или одлуку.