Прочитај ми чланак

СУДАР ТИТАНА У сукоб Америке и Кине око Јужнокинеског мора укључила се нова СИЛА

0

Геополитички сукоб великих сила добио је нову димензију: У конфликт Кине и САД у Јужнокинеском мору умешала се Русија, која је стала на страну Пекинга.

© Sputnik/ Vasily Batanov

© Sputnik/ Vasily Batanov

Барем тако делује вест да су Пекинг и Москва договорили заједничке војне вежбе које ће се у септембру одржати у спорним водама Јужнокинеског мора.

– Вежбе кинеске и руске војске биће рутинске и за мету неће имати ниједну трећу страну – рекао је портпарол Министарства одбране Кине Јанг Јуџан.

Међутим, упркос оваквој поруци Пекинга, савез две азијске силе прст је у око Вашингтону, који већ дуже време критикује Кину због њених, како тврде из САД, нелегалних маневара у спорним водама у архипелагу Спратли.

Штавише, Американци су најавили да ће њихова морнарица наставити са својим операцијама у Јужнокинеском мору, за шта оправдање виде у томе што тако „штите интересе својих савезника“.

Наиме, земље попут Филипина и Малезије оптужују Кину за изградњу вештачких острва у водама које се, по њиховом мишљењу, воде као међународна територија. Према тврдњама САД и њених савезника, Пекинг у тим водама гради вештачка острва која потом милитаризује, правећи на њима писте за полетање борбених авиона, као и осматрачнице и тврђаве са наоружањем.

Оштре изјаве, како из Пекинга тако и из Вашингтона, показују да и једни и други превласт у Јужнокинеском мору схватају и те како озбиљно. Разлози за то су бројни, а први је свакако географски положај спорног архипелага, који се налази на главном пловном путу кроз који се снабдева цела источна Азија. Те воде су богате рибом, а поред тога претпоставља се да су на том подручју велика налазишта нафте и земног гаса.

Други разлог је свакако стратешке природе. Једноставно, слободан приступ Јужнокинеском мору америчким разарачима омогућава да, под изговором „заштите својих савезника“, на нишану држе добар део Азије.

Уласком Русије у игру, вода у Јужнокинеском мору ће прокључати, хтео то неко да призна или не. Јер, не заваравајмо се, Русија и САД нису пријатељи, а тешко да ће у блиској будућности то и постати.

С друге стране, Кини је Кремљ очигледно ближи партнер од Вашингтона, што географски, што политички. Иако Кинези држе велики део америчког спољног дуга, то их не чини пријатељима.

Кина: Хашки суд? Ми то не признајемо

Међународни суд у Хагу недавно је донео одлуку о спору у Јужнокинеском мору, пресудивши да Кина незаконито узурпира међународне воде, на шта је Пекинг експресно реаговао. „Ми не признајемо одлуку Хага. Кина је у праву, и наставиће са својим операцијама у Јужнокинеском мору. Ми имамо историјско право на ту територију“, наводи се у саопштењу.