Прочитај ми чланак

ШТА ЋЕ РЕЋИ ПУТИН? Србија извезла 800 милиона муниције Украјини! ВУЧИЋ: Брига ме!

0

Београд, пријатељ Москве, извезао западним савезницима током рата у Украјини, граната у вредности од око 800 милиона евра . За Запад је тражење подршке Украјини постало важније од гурања Александра Вучића ка демократским реформама, кажу аналитичари за амерички „Фајненшал тајмс”.

У споменутом чланку, „Фајненшал тајмса” се даље наводи:

„Србија дискретно појачава продају муниције Западу што на крају јача одбрану Украјине; иако је једна од само две европске земље које се нису придружиле западним санкцијама Русији. Процене објављене за Фајненшел тајмс наводе да је српски извоз муниције, која је у Украјину стигла преко трећих страна, на око 800 милиона евра, сума за коју је председник Александар Вучић навео да је углавном тачна, од почетка  украјинског сукоба, од две хиљаде и двадесет и друге године. Он је представио ситуацију као пословну прилику, инсистирајући да неће стати на страну у рату .

„Ово је део нашег економског препорода и важно за нас. Да, ми извозимо нашу муницију“, рекао је он у интервјуу. „Не можемо да извозимо у Украјину или у Русију. . . али смо имали много уговора са Американцима, Шпанцима, Чесима, другима. Шта они с тим раде на крају је њихов посао.

„Чак и да знам [где завршава муниција], то није мој посао. Мој посао је да обезбедим да са својом муницијом послујемо легално, да је продајемо. . . Морам да бринем о свом народу, и то је то. То је све што могу да кажем. Имамо пријатеље у Кијеву и Москви. То су наша браћа Словени“.

Упитан да ли је та цифра од 800 милиона евра тачна, рекао је не више од годину дана, већ „можда за две или три године, тако нешто“.

Србија није ни чланица НАТОа ни Европске уније, а њени људи већ дуго имају сентименталну приврженост према Русији док су непријатељски настројени према Западу након НАТО бомбардовања њихове земље хиљаду девесто деведесет и девете године. Београд, такођ,е рачуна да ће Москва блокирати међународно признање Косова и Метохије, јужне српске покрајине, коју признаје већина западних држава, али је од чланства у Уједињеним нацијама спречавају Русија и Кина.

Вучић се одупро притиску Запада да усвоји званични режим санкција Русији, али више због притиска домаће јавности на њега да то не учини, неголи што је био спреман на тај корак, јер како сам каже да су он и његова Српска напредна странка, пре свега посвећени томе да Србија постане чланица Европске уније и да буде у целости укорпорирана у систем, који долази из Брисела.

Такође, српски председник, од почетка рата у Украјини пажљиво настоји да заштити своје позиције на Западу, па зато је све време држи јасну дистанцу између себе и руског председника Владимира Путина.

„Европска унија и Сједињене Америчке Државе годинама раде на удаљавању Александра Вучића од Вучића од Владимира Путина, односно, Србије од Русије“, рекао је западни дипломата и додао да је кључан играч амерички амбасадор Кристофер Хил, који је у Београд стигао месец дана након рата у Украјини.

 „Сви су очекивали да ће се Кристофер Хил борити са Вучићем, али његов једини циљ је био да удаљи Београд од Москве“, рекао је дипломата. И додао:

„Успео је. Вучић се годинама није састајао, па чак ни звао Путина. Наравно, ту је и питање пошиљки оружја које завршавају у Украјини. За Запад је тражење подршке Украјини постало важније од гурања српског националистичког лидера ка демократским реформама, кажу аналитичари.

„Вучић гура под тепих да постоји подршка, али не директно, Украјини“, рекао је Иван Вејвода, сарадник на Институту за хумане науке у Бечу. „Он говори на нејасан начин. Јасно је да он то не жели да призна, жели да умири своју крајњу десницу, док је Србија заправо понудила огромну помоћ Украјини против Русије”.

Србија је имала успешну индустрију наоружања током Хладног рата када је била део Југославије и произвођач је калибара муниције по совјетском стандарду, који се још увек широко користи у украјинским оружаним снагама. Такође, се придружује глобалном тренду настојања да се повећа продаја оружја у време када је Русија покренула ратну економију, која је повећала производњу брже од западних савезника Украјине. Вучић је рекао да Србија има златну прилику јер је њено оружје јефтиније него на Западу и додао да би обим укупног српског извоза муниције могао да се повећа.

„Руси су урадили велики посао на обнови и оживљавању производње наоружања. Они то раде брзо, али када треба да зарадите, онда то није лако“, рекао је он. „У Сједињеним Државама и Немачкој не можете сада рећи да ћете произвести још један тенк без зараде. . . И ми смо добри јер људи сада виде да смо јефтинији,“ , рекао је Вучић оправдајући зашто српски меци и гранате убијају руске војнике.

Учешће Србије у промету муниције у Украјину је довољно прикривено да званични подаци то не одражавају, сматрају дипломате и аналитичари. Институт за светску економију у Килу, који прати подршку Украјини, није директно пратио српске активности и није наишао на систематске доказе о доприносу Србије, рекао је Кристоф Требеш, који руководи тим напором.

Српски министар финансија Синиша Мали рекао је да би одбрамбена индустрија, која запошљава 20.000 људи у земљи од 7 милиона, могла брзо да се шири. „Ја то видим као пословну шансу да се веома обогатимо“, рекао је.

„Мислим да смо још далеко испод капацитета развијенијих земаља, али сада је доло наше време”, закључио је Мали у чланку Фајненшала Тајмса у коме се објашњава како уз отворену подршку Александра Вучића српска муниција и граната завршавају у Армији Украјине, односно, против Русије.

Превод на српски „Србин.инфо”.