Прочитај ми чланак

Спрема ли нам се нова Кубанска криза или је све дизање медијске прашине?!

0

Долазак руске ракетне фрегате Адмирал Горшков и нападне нуклеарне подморнице Казањ класе Јасен М у Карипско море и посету Куби усталасала је поново хладноратовску причу из октобра 1962. године када је некадашњи Совјетски Савез на том острву којим је владао суверено до 2016 године Фидел Кастро поставио интерконтинеталне балистичке ракете СС-4 Серб и ПВО ракете СА-2.

Сада, по други пут, поново оживљава та прича о постављању ракета у двориште САД. Иначе први пут после 1962. године ова идеја појавила се у руским медијима 2021. године када се први пут проговорило о таквој идеји. Све се одиграло пар месеци пре него што је почео рат у Украјини.

Изјава руског председника Владимира Путина о руском асиметричном одговору на двање прецизног оружја Украјини за грађање територије европског дела Русије поклопила се са најавом и реализацијом посете три брода Сверне флоте РМ.

То не би било ништа необично да ракетна фрегата Адмирал Горшков и нападна нукеларна подморница Јасен М не носе морнаричке хиперзвучне ракете типа “Циркон”.

Руски медији у жару пропаганде су 2022. године први пут говорили о поновном враћању руских ракета у америчко двориште. Тада су споменуте биле две локације осим Кубе ту је била и Венецуела као најоданији савезник Москве на тлу Јужне Америке.

Тада се спомињала поново Карипска криза број 2 само што уместо балистичких ракета у обзир долази хиперсонично оружје. Тог 14. децембра 2021. аутор овог текста је записао:

Вест да је Русија одлучила да размести нукеларне снаге у Европи?!, а посебно да је руска стратешка тријада у приправности изазвала је поприличну узнемиреност на Западу, а богами и у самој Русији, где су поједини медији дочекали ову вест са тезом да ли је могуће поновити “Карипску кризу” број 2 као што је било 1962. да Русија размести своје нуклеарне капацитете ближе САД.

Ту се за млађе читаоце мисли на оних 13 дана октобра далеке 1962 када су САД и Совјетски Савез били на корак од нукеларног рата због размештаја балистичких ракета СС-4 на Куби. Сада СС-4 нема више у оперативној употреби, одавно, али су зато стигле хиперсоничне ракете које поседује и Русија и САД које већ увелико размишљају да их разместе у источној Европи близу границе са Русијом, јер овако и онако споразум ИНФ који се дотиче ракета средњег домета, а који је потписан 1987. више и не постоји са чиме је отворена нова трка у наоружању, а свет постао значајно небезбедно место.
Русија, посебно Министарство одбране Руске Федерације сматра да што су такви системи бчижи границама Русије, то су ризици од дестабилизације, и појаве нове кризе све већи и да се она може упоредити са некадашњом карипском кризом.

Подсетимо, 1961. године САД су на турску територију прво распоредиле ракете Јупитер, што је омогућило нуклеарни удар на Москву за 10 минута од момента лансирања ракете да погоди циље. Американци су раније такође распоредили ракете средњег домета у Италији и Великој Британији. Као одговор на ову директну претњу самом постојању СССР-а следеће, 1962. године, совјетске балистичке и тактичке ракете са нуклеарним бојевим главама послате су на Кубу, одакле су могле да гађају цео амерички средњи запад и исток. Сазнавши за ово, Вашингтон је извео поморску блокаду Кубе и озбиљно је намеравао да бомбардује ово острво, а затим спроведе војну операцију у пуном обиму. Две суперсиле су се нашле на ивици да између себе започну нуклеарни рат.

Резултат совјетске операције „Анадир“ било је међусобно повлачење ракета средњег домета обе стране: из Турске и са Кубе. Москва је још једном убедљиво показала Вашингтону да ће са СССР -ом морати да се рачуна.