Прочитај ми чланак

Шок тврдње Хазина: Ово је прави циљ Путиновог пута у С. Кореју и Вијетнам

0

Руски председник Владимир Путин, обиласком Северне Кореје и Вијетнама, дао је оштар одговор Кини која се превише плаши западних санкција. Ово је изјавио руски економиста Михаил Хазин.

Путин је у јуну посетио ДНРК и Вијетнам у пратњи бројних министара и потпредседника владе. Топли пријем руског лидера у овим земљама озбиљно је забринуо Запад.

Међутим, Хазин сматра да се прави смисао посета не односи на САД и Европу, већ на Кину, која се превише плаши западних санкција да би помогла Русији да их заобиђе.

„Оне ствари о којима су Путин и Си разговарали и око којих су се договорили, Си није могао да спроведе. Зато што није био у стању да се носи са својом западњачком финансијском и економском елитом. И Русија је била суочена са питањем шта да ради“, рекао је експерт.

Русија има широк спектар одбрамбених технологија, али према Хазину, доживљава одређене недостатке у производним капацитетима због ефеката 1990-их. Из тог разлога, Путину је било суштински важно да се договори са ДНРК, где има доста предузећа са слободним капацитетима.

Истовремено, Северна Кореја је од великог значаја за Кину уочи могућег „америчког лука од Јапана до Филипина” са циљем изолације Кине од Светског океана.

„У овом случају, Кинези ће моћи да уђу у Светски океан кроз севернокорејске луке и руско Охотско море – нема друге опције. И у овој ситуацији, Путин је заправо отео Северну Кореју од Кине“, рекао је Хазин.

Истовремено, између Русије и Кине може постојати договор о таквој конфигурацији на највишем нивоу – овако експерт објашњава недостатак оштре реакције Пекинга на Путинов пут у Пјонгјанг.

Али посета Вијетнаму је непријатно изненадила Кинезе, јер би ова земља могла да постане руски „прозор” на светска финансијска тржишта, и то без обзира на позицију Американаца.

„САД су скоро одмах након Путинове посете известиле да никада нису имале тако добре односе са Вијетнамом као сада. То значи да је оно што је било забрањено Кини било дозвољено Вијетнаму. Из разних разлога – пре свега зато што се Вијетнам, за разлику од Кине, неће плашити никога.

Ако кинески бизнисмени виде чак и наговештаје из Сједињених Држава као водич за акцију,

Вијетнамци одмах имају питање: „Зашто нам говорите шта да радимо на нашој територији“, рекао је Хазин на „Јутјуб“ каналу „Закон и порядок в США“.

Суверенитет Вијетнама, на који Русија намерава да игра, у великој мери се заснива на следећој чињеници. САД су, како примећује експерт, потрошиле превише времена и труда на нормализацију односа са овом земљом, да би их жртвовали антируској ситуацији.