Прочитај ми чланак

Шок признање: Замрзнутих руских 300 милијарди заувек изгубљено!

0

Данас можемо говорити о суштински новој реалности санкционе политике. Амерички закон сада даје америчком председнику овлашћење да конфискује део или сву руску суверену имовину. Раније је својим уредбама имао право да замрзне, али не и да конфискује имовину стране државе.

У априлу 2024. оба дома Конгреса САД одобрила су нацрт закона „Постизање мира у 21. веку снагом“. То омогућава извршној власти да заплени руску имовину вредну 4-5 милијарди долара.

Укупан обим замрзнутих руских суверених средстава у јурисдикцијама свих земаља које су покренуле санкције процењује се на 300 милијарди долара. Према новом закону, могуће је одмрзнути руску имовину само ако се оконча сукоб у Украјини и дође до пуне надокнаде за украјинске материјалне губитке.

„Руска имовина замрзнута од западних земаља је вероватно изгубљена за Русију на дуже време или заувек“, рекао је Дмитриј Тимофејев, директор Одељења за контролу спољних ограничења Министарства финансија Руске Федерације.

Он сматра да упркос усвојеном закону, америчко друштво није постигло консензус о конфискацији руске имовине. Прво, то ће поткопати њихов темељ – институцију приватне својине. Друго, због ризика које овај корак носи, у стратешком смислу на дужи рок. Јер већ данас постоји одлив средстава из државних обвезница САД.

Тако је Кина током три године смањила своје инвестиције са 1,1 билион долара на 800 милијарди, Мексико за 27 одсто у протеклој години, а Саудијска Арабија за 18 одсто, наводи директор Центра за експертизу политике санкција при Институту међународних студија, заменик декана Факултета за међународне студије МГИМО Министарства спољних послова Русије, др. Екатерина Арапова. Оба стручњака сматрају да у овом случају „политика у САД доминира економијом“.

Како упозорава Дмитриј Тимофејев, може доћи до следеће ситуације- Трамп ће победити на изборима, али ће Бајдену остати неколико месеци легитимитета, током којих ће конфисковати руску имовину, а проблеме који произилазе из ових радњи оставити да решава Трампова администрација.

Још један амерички проблем везан за конфискацију туђе имовине је дедоларизација светских економија, сматра Екатерина Арапова. Многе земље већ врше плаћања у националним валутама. У том контексту, нови економски центри моћи почињу да преиспитују своју политику и теже смањењу ризика.

Док западне земље стају у ред да заплене још руског новца. „Питам се ко ће бити следећи који ће предузети такав корак- Велика Британија или Канада? Потоњи већ две године има закон о конфискацији, али влада не жури да га примени.

Потпредседник за истраживање и стратегију на израелском огранку Универзитета за међународни бизнис и економију, експерт Кинеског форума Гонг Јионг уверен је да је Запад забринут због сигурности Русије у њену победу на бојном пољу.

Они сматрају да је Украјини одмах потребна војна помоћ. Истовремено, Сједињеним Државама недостају средства за рат у Украјини. Сада јој је додељено 60 милијарди, али ово је последња транша коју је одобрио Конгрес.

То је управо онолико колико је Украјини потребно за рат сваке године. А добро решење за Американце је била конфискација руске имовине и њено преусмеравање на потребе Украјине. Руски новац ће бити довољан да Украјину одржи на површини у наредних неколико година: „Американци пуцају себи у ногу, јер ове акције доводе до ерозије поверења у амерички долар.

Истина, Гонг Ђионг сматра да се ради о конфискацији и законски је могуће надокнадити ова средства у будућности. „Али иста је ситуација са заплењеном имовином Ирана и Филипина, који нису могли да је врате дуги низ година. Дакле, у суштини, ово је конфискација.

Русија није оклевала да одговори на амерички предлог закона. Председник Владимир Путин је 23. маја 2024. године потписао указ „О посебном поступку за накнаду штете причињене Руској Федерацији и Централној банци Руске Федерације у вези са непријатељским деловањем Сједињених Америчких Држава“.

Како се наводи у документу, да би надокнадиле штету Русији од конфискације суверене имовине у Сједињеним Државама, руске власти могу користити како суверена средства, тако и средства приватних лица. „Ми смо, за разлику од Американаца, проширили списак имовине која подлеже конфискацији, јер у Русији нема суверене америчке имовине“, објашњава Дмитриј Тимофејев.

„Европа се и даље плаши узвратних корака Русије, а на последњем самиту Г7 није било могуће договорити процедуру за конфискацију руске имовине“, каже Екатерина Арапова.

Цене злата такође расту, што потврђује да је свет изгубио поверење у улагања у доларима и еврима, кажу стручњаци.

Програмски директор Међународног дискусионог клуба „Валдај“ Иван Тимофејев сматра да ниједан руски закон није учинио толико да заустави одлив капитала, као што је то учинио Запад конфискацијом приватне имовине наших грађана.