• Почетна
  • ПОЧЕТНА
  • Актуелно
  • СНИМА СЕ ФИЛМ О ПОДМОРНИЦИ КУРСК: Ово је прича о највећој трагедији за време Путиновог првог мандата
Прочитај ми чланак

СНИМА СЕ ФИЛМ О ПОДМОРНИЦИ КУРСК: Ово је прича о највећој трагедији за време Путиновог првог мандата

0

Један од најславнијих француских редитеља Лик Бесон спрема се да сними филм о руској подморници Курск која је потонула пре 16 година и одвела у смрт 118 морнара.

„Заједно ћемо са Бесоном радити на овом филму. Ово је веома важно за нас“, изјавио је високи руски званичник Антон Губанков.

Подсетимо, подморница Курск је потонула током војне вежбе 2000. године у Баренцовом мору.

Руска подморница К-141 Курск, класе Осцар ИИ била је понос руске флоте, која је симболизовала моћ и снагу руске морнарице. Стављена у погон 1994. године, 154 метра дугачка нуклеарна подморница била је активна мање од шест година у тренутку кад је потонула.

Подморница на нуклеарни погон могла је да „носи“ до 130 људи. У време трагедије у подморници је било 118 морнара и официра, под командом капетана Генадија Љачина. Већина чланова посаде била је млађа од 30 година.

Курск је 12. августа 2000. године проводио поморску вежбу у водама Баренцовог мора изван руске обале на северу. Подморница је носила 24 ракете и 24 торпеда.

Према општеприхваћеној теорији, водоник пероксид процурео је у предњу собу са торпедима, што је довело до експлозије једне бојне главе торпеда, која је, изазвала експлозију већег броја бојевих глава два минута касније. Друга експлозија имала је снагу експлозије око шест тона ТНТ и била је довољно велика да буде регистрована на сеизмографима широм северне Европе.

Подморница је потонула на дубину од преко 100 метара, али веровало се да су барем неки чланови посаде остали живи након експлозија. Преживели су се преместили у преостале секторе, али ниво кисеоника драматично је пао. Према речима стручњака животи су могли бити спашени да су операције спасавања почеле раније. Међународни напори потраге и спасавања потрајали су 10 дана, али нико није спасен.

Сви људи на Курску били су заробљени у воденом гробу, а рониоци су ушли у подморницу тек недељу дана након трагедије да би пронашли само мртва тела. Несрећа подморнице Курск сматра се једном од највећих националних трагедија током владавине Владимира Путина као руског председника. Догодила се рано током његовог првог мандата, а потонуће подморнице и неуспешно спасавање изазвало је бес и фрустрацију не само међу породицама страдалих помораца, него и код целе нације, али и широм света.

Постоји неколико теорија о узроку експлозије на подморници. Према једној од теорија Курск се сударио с једном америчком подморницом која је била у истим водама у време вежби. Друге теорије кажу да је подморница налетела на мину заосталу из доба Другог светског рата.

Олупина подморнице, укључујући већину трупа, али без прамца, извађена је с морског дна више од годину дана након трагедије. Потенцијално опасни остаци оружја и нуклеарних реактора такође су били подигнути са дна океана.

Телеграм/Курир