Прочитај ми чланак

ГДЕ ЈЕ АНДРЕЈ СТЕЊИН? И даље нема трага руском новинару несталом у Украјини

0

gde je andrej stenjin skup podrske u beograduu

Искусни ратни извештач Андреј Стењин, запослен у Россия Сегодня, бивше РИА Новости, нестао је 5. августа док је пратио кретања украјинске војске против проруских јединица у регионима Доњецк и Луганск. Упркос чињеници да је од његовог нестанка прошло више од две недеље где је и зашто је нестао још увек остаје непознаницом.

ДУМА: Власти Украјине би могле да расветле нестанак Стењина

Украјинске власти би могле да расветле нестанак „Русија данас“ Андреја Стењина, изјавио је председник Државне думе (доњи дом парламента) Сергеј Наришкин.
Он је рекао да кијевске власти ћуте, игноришући све специјалне молбе са руске стране и захтеве руске и међународне јавности.
Наришкин сматра да је чудно зашто ова ситуација не брине „наше западне партнере“.

Његова мајка Вера Стењина обратила се Међународном одбору Црвеног Крста како би јој помогао у проналажењу сина.

„Они учествују у потрагама за несталим члановима породице и гајила сам наде да ће ми моћи помоћи, показали су велико разумевање за мој проблем“, рекла је Стењина за РТ.

Прошле недеље украјински министар унутрашњих послова изјавио је како је новинара привела украјинска служба безбедности ради величања тероризма, но убрзо је повукао ту изјаву.

Стењин је кренуо у Украјину 15 мај, а последњи се пута чуо с мајком 17 јул када јој је рекао да се враћа почетком осмог месеца.

Стењинов уредник из редакције Россия Сегодня изјавио је како верује да га заточеног држи једна од зараћених страна.

„Нисмо још запримили никакав захтев од отмичара и то је застрашујуће јер у Украјини не постоји јединствено заповедништво.

Кијев нам није у могућности да одговори јер нису они ти који су га заточили већ радикални покрет „Десни сектор“, рекао је Александар Штол, уредник фотографије Россия Сегодня.

Он је додао како „постоји још једна опција која ми се нимало не свиђа, а то је да је гадно претучен па га не желе показати у јавности док му ране не зацеле.“

Кампања „Ослободите Андреја“

У среду је министар унутрашњих послова Украјине поновио како украјинске власти не знају где се нестали новинар налази. Како би освестили јавност по том питању у редакцији Россия Сегодня осмислили су кампању у којој су прекрили објективе својих камера натписом „Ослободите Андреја“.

„Стенинов нестанак недвојбено је удар на слободу изражавања и као подршку свим новинарима у ратним зонама покренули смо ову кампању“, рекао је Штол.

gde je andrej stenjin skup podrske u beogradu
Украјина као замка за новинаре

Отмица руског новинара подстакла је представнике организације Human Rights Watch (ХРВ) из Русије да означи Украјину као „саблазан за новинаре“.

„Ако је нестали дописник заточен од стране власти или про-владиних снага, онда га морају одмах да га ослободе и објасне разлоге који стоје иза тога, ослободити га или, ако постоје оправдани докази да је прекршио неки закон, извести га пред суд и приуштити му праведно суђење „, рекла је управница руског програма организације ХРВ-а Татјана Локшина.

Према њеним речима „Ако Украјинске власти не желе прихватити ова начела те изнети информације о судбини несталог новинара или било кога другога приведеног од стране власти или оних који делују у име државе онда то можемо сматрати насилним нестанком.“

У Стенинову редакцију, из поузданих извора, стигла је информација како Стенина заточеног држи украјинска служба безбедности на југу Украјине, но за ту информацију не може се добити службена потврда.

Инцидент се само надовезао на серију нестанака, отмица, мучења и убијања новинара у Украјини од почетка избијања сукоба.

Међу последњима у низу је погибија камермана руског Канала 1, неколико репортера и новинара станице ВГТРК вести разнесено је у минобацачком нападу, британски извештач са лица места, који повремено ради за РТ, изјавио је како су га пре ослобађања неколико дана држали заточеног и мучили, а последњи страдали је италијански новинар који је погинуо у борбама у граду Чесменом.

(Адванце, Глас Русије)