Прочитај ми чланак

ШЕФ БРИТАНСКЕ ВОЈНЕ ЛАБОРАТОРИЈЕ Нисмо успели да докажемо да је коришћен руски гас

0

Британски истражитељи не желе да открију, већ да заташкају истину, како би исровоцирали Москву, изјавио је отац агента Александра Литвињенка који је отрован у Лондону 2006. године

Британски стручњаци нису успели да установе порекло нервног гаса којим је био отрован бивши пуковник ГРУ Сергеј Скрипаљ, рекао је шеф војне лабораторије у Порт Дауну телевизији „Скај њуз“.

Отац агента Александра Литвињенка, Валтер Литвињенко Фото: ЕПА

 Шеф лабораторије је потврдио да је добијени узорак идентификован као отровна супстанца типа „Новичок“ (по британској терминологији).

Британска страна тврди да је за тровање Скриупаља супстанцом А321 умешана руска држава, док Москва то негира.

ОТАЦ УБИЈЕНОГ АГЕНТА О СКРИПАЉУ: ВЕЛИКА БРИТАНИЈА НЕЋЕ ДА ОТКРИЈЕ ИСТИНУ

Британски истражитељи не желе да открију, већ да заташкају истину, како би исровоцирали Москву, изјавио је отац агента Александра Литвињенка који је отрован у Лондону 2006. године, Валтер Литвињенко, коментаришући случај тровања бившег Сергеја Скрипаља.

„Схватили су да су забрљали са случајем Литвињенко и одлучили да промене тактику. Они сад не износе никакве доказе, све се своди на чекање реакције из Москве. Да је било, како они кажу, руског трага, све би било одавно јасно“, тврдиВалтер Литвињеко у интервјуу за „Раша тудеј“.

Како је рекао, исто тако је било и са његовим сином.

„Исто је било и са Сашом (Александар). Да је било руског трага, то би се појављивало изнова и изнова до данас. Скотланд јард (седиште лондонске полиције) није тражио криминалца. Скотланд јард је прикривао трагове“, нагласио је он.

Александар Литвињенко је отрован 2006. године у Лондону.

Велика Британија је за тај случај оптужила Москву, саопштила да је он отрован радиоактивним полонијумом и окарактерисала тај чин као акт „нуклеарног тероризма“.

Русија те оптужбе одбацује.

Бивши контрашпијун Сергеј Скрипаљ и његова ћерка Јулија пронађени су 4. марта у бесвесном стању на клупи испред тржног центра у Солзберију, након чега је Британија оптужила Русију за напад нервним агенсом на Скрипаља, док Русија то пориче.

Валтер Литвињенко је, како је рекао, годинама веровао да су Руси умешани у напад на његовог сина, али је променио своје мишљење пошто је годинама анализирао „недоследности у истрази“.

Иако, према његовим речима, постоје сличности случаја Скрипаљ са случајем тровања његовог сина, коришцена је другачија тактика.

Тровање његовог сина је, каже он, смишљено са циљем да се покаже да је Москва „екстремно сурова“ и да се прикаже начин на који се она „односи према непријатељима“, док је тренутна ситуација са случајем Скрипаљ осмишљена, како би се испровоцирала реакција Москве.

Он је истакао да је, с обзиром на другачији циљ, истрага случаја Скрипаљ много мање транспарентна него она из 2006. године као и да верује да ће скандал са Сркрипаљем кад-тад да „се врати“ онима који су га, према његовим речима, и започели.

„Биће веома тешко све сакрити. И они ће кад-тад погрешити негде. Биће ухваћени и Тереза Меј ће бити осрамоћена. А онај кловн, њихов министар спољних послова (Борис Џонсон), он ће такође бити веома осрамоћен“, тврди Литвињеко.

Он је нагласио да су руски бегунци у Великој Британији таоци обавештајних служби Запада.

Узевши у обзир претходне смрти Руса у Британији, међу којима и некадашњег олигарха Бориса Березовског, судбина Сергеја Скрипаља делује прилично мрачно, сматра Литвињенко и додаје да, с друге стране, судбина његове ћерке може да буде другачија и да би она и могла да се извуче жива из свега.

„Није корисно за њих да Скрипаљ остане жив. А та девојка, она не зна ништа. Скрипаљ зна. Она је једноставно дошла да посети оца и уплела се у ово. Њу ће вероватно пустити, али ако зна нешто, неће се ни она извући“, убеђен је Литвињенко.