Прочитај ми чланак

THE DIPLOMAT: Да ли САД имају Националну стратегију безбедности?

0

Barak Obama SAD
Тражите конхеренту националну визију? То није Национална стратегија за безбедности САД.

Председник САД Барак Обама може још увек све изненадити садржајем плана „Стратегије националне безбедности“, који се очекује ових дана. Зато што он уопште неће да садржи никакву смислену стратегију. Без икакве визије.

Последњих година, документ о стратегији Вашингтона је постао листа лепих жеља (изградња ракетног штита, решење проблема Израела, денуклеранизација Корејског полуоострва, јачање економије), и још много ствари које би влада САД желела да уради. Међутим проблем је у томе што лепе жеље нису стратегија.

Озбиљна национална стратегија почиње од хладног рационалног схватања стања у свету и догађаја који престоје. Почетак такве стратегије је схватање способности сваке државе, њених мана и предности.

Добра стратегија ће истачи јако битне тешке изборе, који морају се донети ради вишег циља. Као што је стручњак Михаел Портер истакао, суштина стратегије је изабрати шта не треба да се ради.

Cia sediste

И такође озбиљна стратегија би повезала ове изборе са трошковоима у буџету. И садржала би процену промена околности у свету.

Обамина стратегија је као и многе пре ње, била мањкава по овом питању. Садржи јако мало алтернативних процена дешавања у будућности.

Проблем безбедности САД је наравно много већи од лоше написаног документа. Овде је рећ о суштинским мањкавостима.  Сингапур, на пример, за разлику од САД, има много бољу стратегију безбедности. Њихова стратегија безбедности је писана од стране читавог низа стручњака, који ригорозно брину о свим могућим сценаријима које се могу очекивати у будућности. И уз то садржи примерну анализу могућих добитака и губитака.

Singapur
Као што сам предлагао пре, можда би било боље да стратегију безбедности САД пише неко из корпоративног сектора, уместо неког тамо великог стратега у стилу Кисинџера. Таква стратегија би обухватила кључна питања која се тичу безбедности.

 И, као што смо предложили у чланку у Форин полису у 2012, нови главни човек који би осмислио националну стратегију САД могао би бити из корпоративног сектора. Овај процес би олакшало, и способност кабинета председника САД да скрене пажњу, ка свим релевантним аналитичким телима у влади САД и перспективу, да се оспоре претпоставке, и да се идентификују слепа места у националном развоју стратегије.

Именовање таквог директора би решило основни проблем са развојем стратегије у америчкој влади: да нико испод председника, до сада, није био у могућности да успостави смернице будуће националне стратегије за САД.

bela kuca
Обама је недавно рекаоу интервју за лист Њу Јоркер, да он није заинтересован да пише нове (националне) стратегије безбедности, додајући: „Ја стварно мислим да сада нама такви мегаломански планови не требају.“

Американци могу да живе са досадашњом Стратегијом националне безбедности која је пуна мањковости.  Но, америчка нација ће бити рањивија ако Бела кућа, невезано за тај документ, заиста нема никакву стратегију развоја безбедности.

За Србин.инфо превео Теша Тешановић

(The Diplomat)