Прочитај ми чланак

Руски научници пронашли начин како открити отров у воћу

0

Руски научници су пронашли нов начин за откривање отрова у воћу чак и када се налази у малим количинама. Метод су открили експерти Националног истраживачког нуклеарног универзитета „МИФИ“.

Како се наводи у научном листу „Микрохемикал журнал“, реч је о тиабендазолу који представља дериват бензимидазола. То је адитив који се користи као конзерванс за агруме и банане како би се спречила буђ. Ово је отровна супстанца која је забрањена у Русији и Европској унији.

pexels.com

На универзитету „МИФИ“ су навели да је тиабендазол изузетно токсичан за људе.
„Основни знаци тровања су мучнина, повраћање, главобоља, поспаност и грозница. У случају да тиабендазол доспе у организам може нарушити рад јетре, утицати на развој плода, а може изазвати и алергијске реакције“, изјавио је доцент Константин Катин за Спутњик.

Научници су направили специјалан раствор на основу бетаина (или триметилглицин) и 2-фуроинске киселине који идентификују тиабендазол у воћу и осветљавају га.

„Дозвољену количину тиабендазола у воћу и поврћу успостављају одговарајући органи власти. Норма се помало разликује у земљама и за разне типове воћа и износи око пет милиграма по литру. Технологија коју смо пронашли омогућава да се открије концентрација тиабендазола која је 50 пута мања од дозвољене“, рекао је Катин.

План је да се патентира технологија и да се акредитује у комисији Европске уније. У исто време, експерти раде и на развоју сличних метода које би омогућиле проналажење отрова у козметици.