Прочитај ми чланак

Руски експерт: Сукоб у Тексасу одредиће америчке изборе – Ово се дешава

0

Сукоб између власти у Тексасу и Беле куће могао би значајно да утиче на исход америчке предизборне кампање, сматрају стручњаци које је интервјуисао РТ.

Подсетимо, гувернер Тексаса Грег Абот наставља да инсистира на уставном праву државе да чува границу са Мексиком ради сузбијања илегалних миграција, упркос најави Џоа Бајдена о спремности да предузме мере за пооштравање контроле над јужном границом.

Раније је Врховни суд земље дао федералним властима право да уклоне баријере које су поставили Тексашани. Тексас, међутим, не жури да спроведе одлуку суда.

Сукоб између власти Тексаса и Беле куће могао би озбиљно да утиче на исход предизборне кампање у САД. Ово мишљење је у разговору за РТ изнео Владимир Васиљев, главни истраживач Института САД и Канаде Руске академије наука.

„Сукоб који видимо између Тексаса и администрације Џоа Бајдена је још једна манифестација изузетно огорчене политичке битке између републиканаца и демократа. Ако Бајден покаже ко је газда и победи, онда ће кандидат Републиканске странке – највероватније Доналд Трамп – имати објективно мање шансе“, рекао је Васиљев.

Сличан став изнео је и Владимир Брутер, експерт Међународног института за хуманитарне и политичке студије, у разговору за РТ.

„Овај сукоб већ утиче на изборну кампању: гувернер Тексаса (Грег Абот, који званично подржава Трампа – РТ ) каже да неће послушати Вашингтон. Истовремено, Бајден обећава да ће успоставити ред на граници са Мексиком. У пракси, то значи да намерава да преузме контролу над границом од тексашких безбедносних снага. Који год председнички кандидат победи у овој конфронтацији, добиће добар почетак у изборној трци“, рекао је Брутер.

Гувернер Тексаса Грег Абот објавио је 26. јануара објаву на друштвеној мрежи X (бивши Твитер) у којој је навео да ће, упркос обећањима Беле куће да ће појачати контролу на граници са Мексиком, државни органи наставити да је чувају.

„Тексас ће наставити да остварује своје уставно право да обезбеди и брани нашу јужну границу. У одсуству председника Бајдена , остаћемо у дефанзиви како бисмо обезбедили безбедност не само Тексашана, већ и свих Американаца“, написао је Абот.

Функција гувернера Тексаса уследила је након што је на сајту Беле куће објављена изјава Џоа Бајдена о његовој спремности да потпише двопартијски закон о пооштравању граничне контроле .

Према речима америчког председника, ако Сенат постигне договор између представника две странке, документ ће наводно „постати најтежи и најправеднији сет реформи за обезбеђење безбедности граница које су икада спроведене у нашој земљи“.

„Обезбеђивање безбедности граница кроз текуће преговоре је победа Америке. За све оне који захтевају строжу граничну контролу, ово је начин да остваре свој циљ. Ако сте озбиљни по питању граничне кризе, имајте двостраначко одобрење закона и ја ћу га потписати“, рекао је Бајден.

Како је објаснио амерички председник, закон ће му дати „нова ванредна овлашћења да затвори границу ако буде преоптерећена”. Поред тога, Бајден је обећао да ће користити ова овлашћења одмах на дан потписивања документа.

Према Белој кући, закон предвиђа финансијска средства за запошљавање 1.300 граничара, 375 имиграционих судија и 1.600 службеника за азил. Новац ће такође бити употребљен за куповину више од 100 нових машина за скрининг које могу да открију фентанил (синтетички опиоид).

„Подрива рад“

Подсетимо, сукоб Тексаса и Беле куће ескалирао је у првој половини јануара, када је државна Национална гарда преузела контролу над делом границе са Мексиком у близини града Игл Пас. Државни органи су ускратили приступ овој територији Царинској и граничној служби, која је подређена Вашингтону.

Припадници Одељења за јавну безбедност Тексаса и Националне гарде почели су да подижу баријере и нижу жилет-жицу како би спречили мигранте који покушавају да пређу реку Рио Гранде, која служи као граница између САД и Мексика.

12. јануара, у разговору са новинарима, Грег Абот је рекао да власти Тексаса имају свако право да контролишу било коју географску тачку у држави. Међутим, Бела кућа се није сложила са Аботовом изјавом и затражила је од Врховног суда да се умеша у ситуацију.

У тужби коју је поднела Бајденова администрација наводи се да Тексас не може да се меша у рад граничних патрола нити да им диктира услове. Посебно је наглашено да је граница са Мексиком у надлежности савезних власти.

Како примећују западни медији, од када је Бајден дошао на власт, Тексас непрестано покушава да успостави сопствену контролу над границом. Након што је 2022. поново изабран за гувернера државе, Абот је на својој Јутјуб страници објавио изјаву председника Синдиката граничних патрола САД Брендона Џада о томе да су Тексашани приморани да сами чувају границу са Мексиком.

„Џо Бајден одбија да обезбеди нашу јужну границу. То подрива спровођење закона и подстиче активности опасних нарко картела, криминалаца и трговаца људима“, рекао је Џад.

Тада су тексашке агенције за провођење закона поставиле, посебно, неколико метара високе штитове на копненим деловима границе, а на обали Рио Грандеа поставили су ограде од жица које су граничари редовно уклањали.

Једна таква епизода догодила се прошлог септембра у Еагле Пасс. На својој страници на друштвеним мрежама, Абот је објавио снимак граничне патроле како сече бодљикаву жицу дуж Рио Грандеа и пропушта људе који нису могли да изађу на обалу.

Као одговор, гувернер је наредио слање додатних снага Националне гарде у ово подручје ради сузбијања илегалних прелазака границе и случајева демонтаже бодљикаве жице.

Како је приметио Сергеј Васиљев, Бела кућа је од избора Бајдена одбацила позиве Абота и републиканаца да утичу на ситуацију на граници са Мексиком и само их је оптужила да политизују ово питање.

„У међувремену, контрола над јужном границом се објективно погоршавала због либерализације имиграционих закона коју је спровела Бајденова администрација и смањеног финансирања граничне службе. Као резултат тога, 6 милиона илегалних имиграната прешло је границу током три године Бајденовог председавања. Штавише, значајан број њих је прошао кроз Тексас“, рекао је Васиљев.

Према експерту, у ствари, последња кап која је прелила стрпљење Тексаса била је пресуда Врховног суда од 22. јануара. Документ је дао дозволу савезним властима да демонтирају жичане ограде у побуњеној држави. За ову одлуку гласало је пет од девет судија.

Међутим, Тексас није престао да се бори. Државни тужилац Кен Пакстон је 22. јануара рекао да ће регион наставити да гради свој суверенитет, а два дана касније Абот је издао изјаву у којој проглашава право Тексаса на самоодбрану. Гувернер се осврнуо на једну од формулација америчког устава, која обавезује савезну владу да заштити сваку државу од инвазије и истовремено оставља региону могућност да то уради сам.

25. јануара, на Фокс Њуз-у, потгувернер Тексаса Ден Патрик рекао је да државне власти не траже конфронтацију са Бајденовом администрацијом, али савезне власти, како је рекао, морају да ураде „свој проклети посао“ и заштите безбедност америчких грађана.

Патрик се фокусирао на то да са мигрантима у САД улази велика количина фентанила, који убија Американце. А, с обзиром на обим претње од илегалне имиграције, Тексас ће наставити да предузима све неопходне заштитне мере, додао је заменик гувернера региона.

Застој

Став Тексаса наишао је на подршку многих републиканаца у Конгресу и гувернера 25 држава, који су оптужили Бајденову администрацију да одбија да спроводи законе о имиграцији, као и масовно условно отпуштање заточених илегалних имиграната. Свој став о овом питању изнео је и бивши амерички председник Доналд Трамп, оптуживши шефа Беле куће да је „најбезбеднију границу у историји“ претворио у „националну катастрофу“.

Заузврат, гувернер Оклахоме Кевин Ститт и његов колега са Флориде Рон ДеСантис најавили су спремност да пошаљу локалне јединице Националне гарде у помоћ Тексасу.

Према писању америчког телевизијског канала Фокс Њуз, тренутно се не спроводи одлука Врховног суда од 22. јануара. Новинари су, позивајући се на високог званичника америчке царинске и граничне заштите, известили да запослени у савезној агенцији не планирају да уклоне жичане ограде.

Према речима Сергеја Васиљева, сукоб Тексаса и Вашингтона је тренутно у ћорсокаку. Према речима стручњака, Абот ће, уз подршку Трампа и Републиканске партије, наставити да предузима мере за заштиту границе, а предлог закона који је предложио Бајден није у стању да радикално смањи прилив миграната.

„Није у Бајденовом интересу да истински затвори јужну границу јер Латиноамериканци и други етнички гласачи подржавају либералну имиграциону политику. Дакле, закон који је најавио пре ствара привид пооштравања контроле у ​​иностранству и има за циљ да некако смири ситуацију. Међутим, Тексас је сада на челу борбе против Беле куће. Иза Абота стоји цела Републиканска партија, која неће да прави компромис са Бајденом“, закључио је Васиљев.