Прочитај ми чланак

Русија тражи да ЕУ укине визе за руске грађане

0

Експерти су овај самит ЕУ и Русија већ назвали „радним“, обзиром да нису биле донете никаке одлуке у вези са кључним проблемима, али преговараћки процес се наставља.

Као и раније, остаје нејасно, како то да нпр, држављани земаља Латинске Америке могу да путују у ЕУ без виза, а руски грађани и даље морају да пролазу читаву ту процедуру, приметио је председник Путин:

Нећемо отежавати ситуацију, али ми се овде бавимо конкретним делом. Имам дугачак списак земаља с којима ЕУ има безвизни режим. То су и Венецуела, и Гватемала, и Хондурас, Маурицијус, Мексико. Кога све нема. Четрдесет земаља које се налазе хиљадама километара далеко од земаља Европске уније. Европска комисија је 7. новембра дала предлоге да се у овај списак укључи пет земаља Карипског басена и 10 земаља Тихог океана.

Трговински промет између Русије и Европске уније износи скоро 400 милијарди долара. Одсуство слободног општења међу људима је фактор који кочи развој наших економских односа. Свима нама то мора бити јасно.

Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозу је изјавио да је ЕУ спремна да потпише обновљени уговор о процедури олакшаног добијања виза са Русијом. А увођење безвизног режима је окарактерисао као стратешки циљ.

Као и раније, на дневном реду састанка на врху, речи је било и о енергетици. Камен спотицања је „трећи енергетски пакет“ којег је усвојила ЕУ пре 3 године. Владимир Путин је осудио то што Брисел покушава да примену одредбе овог „пакета“ на уговоре који су били закључени много пре његовог ступања на снагу:

Наравно, ЕУ има права да донесе било коју одлуку. Нас, благо речено, брине повратна снага која је дата овој одлуци. Сматрамо да је то неправилна и апсолутно нецивилизована одлука. Ако сте усвојили документ и применили га на све оно што је било раније, то уводи хаос и подрива поверење у заједнички рад. Надам се да ћемо ослањајући се на фундаменталне интересе развоја односа наћи решење које је прихватљиво и од користи за обе стране.

Развоју односа треба да допринесе и улазак Русије у СТО. Путин сматра да за ЕУ ово треба да представља повод за укидање трговинских ограничења за Русију, која коче извоз земље. Удео Европске уније у трговинском промету Русије износи скоро 50 процената. Руски извозници су спремни да повећају овај показатељ. Владимир Путин у целини није склон томе да политизира старе и нове проблеме у односима с Европском унијом. Ипак, рачуна на њихово брже решавање.

У центру пажње овог састанка у Бриселу, била је, осим другим питања међународних односа и ситуација у Сирији. Владимир Путин је поново изјавио да Русија настоји да се у Сирију врати мир и ред, а да се хаос и нереди засутаве и не шире по другим земљама у региону.

 

(Глас Русије)