Прочитај ми чланак

Русија приморала Европу да користи залихе гаса припремљене за предстојећу зиму

0

Смањење испорука природног гаса из Русије приморало је Европу да користи залихе припремљене за предстојећу зимску сезону, пише Блумберг.

Како се наводи, пад испоруке погодио је Француску, Италију, Аустрију и Немачку због одлуке Гаспрома да обустави рад Сименс гасних турбина због проблема са њиховом поправком.
Агенција истиче да су залихе у европским подземним складиштима гаса пале су први пут од средине априла.

Према последњим подацима, додаје се у тексту, резерве су смањене за један процентни поен, иако се гас обично убризгава само током летњег периода, а примљене количине се чувају до врхунца зимске сезоне, преноси Танјуг.

Директор енергетског регулаторног тела Аустрије „Е-контрол” Алфонс Хабер сматра да је објашњење Русије за тренутне проблеме испоруке гаса схватљиво док министар привреде Немачке Роберт Хабек сматра да иза смањења испорука стоји политички мотив, пошто се током летњих месеци пуне резерве гаса за зиму, Хабер то види другачије.

„Руска аргументација за смањење испоручених количина није само схватљива, већ и транспарентна”, казао је шеф „Е-контрол-а” за радио аустријски радио „Ое1”.

Хабер је објаснио да је проблем у једном делу који је кључан за транспорт гаса, додајући да су то „висококомплексни технички инструменти”.

Да ту настану проблеми, према његовим речима, је разумљиво.

Хабер сматра да тренутно мање испоруке не значе велике проблеме, јер Аустрија има велике резерве гаса.

„Имамо тренутно око 38,4 терават сати гаса у складиштима, што је око 40 одсто годишње потрошње Аустрије”, објаснио је он.

Истиче да је, код актуелне ситуације и даље могуће, и поред сталне потрошње, даље пунити складишта.

Према песимистичкој прогнози Vood Mackenzie Ltd, у случају потпуног гашења Северног тока, Европа неће моћи да акумулира резерве гаса до нивоа који је одредила ЕУ до почетка грејне сезоне, а у том случају горива ће нестати до јануара.

Гаспром је почетком недеље саопштио да ће због ограничења на компресорској станици Портоваја моћи да испоручује гас преко Северног тока у количини до 100 милиона кубних метара дневно, у односу на планираних 167 милиона.

Због кашњења у ремонту агрегата немачке компаније Сименс, на станици могу да се користе само три гасне компресорске јединице, а како наводи Блумберг, кључна опрема за рад гасовода не може да се врати након одржавања из Канаде због антируских санкција.