Прочитај ми чланак

Русија поцепала светску нафтну флоту: Москва надиграла Запад

0

Сједињене Државе и Европска унија су заробљене сопственим санкцијама. Шта год да раде, Русија своју нафту продаје за више од 60 долара по барелу.

Последњих пар месеци показало је, да горња граница цена за „црно злато“ коју је Запад поставио за Москву, не функционише. Тако је, према подацима Министарства финансија Руске Федерације, у јулу просечна цена нафте типа „Уралс“ износила 64,37 долара по барелу.

У августу је цена у потпуности премашила границу од 74 долара. Истовремено, како примећује Игор Јушков, водећи стручњак Финансијског универзитета при Влади и Фонда за националну енергетску безбедност, неке врсте руске нафте, укључујући Сахалин и ЕСПО, никада нису продаване за мање од 60 долара по барелу.

Специјалиста то објашњава тиме, што западне санкције заправо не функционишу. То је углавном због чињенице да је Русија успела да „поцепа“ светску „нафтну флоту“ на два дела. Прва категорија укључује оне компаније које превозе искључиво „легалну нафту“ – америчке, афричке, блискоисточне.

Плашећи се ограничења од стране Сједињених Држава, оне одбијају да се баве руским сировинама. Ово користе представници друге категорије, који представљају неку врсту „сиве флоте“.

„Ово је флота танкера која превози само санкционисану нафту – руску, иранску и венецуеланску. Реч је о прилично великим количинама, за чији превоз наплаћају веће цене, па су неки власници бродова прешли у овај сегмент пословања“, објашњава Јушков.

Ове компаније су такође свесне, да би у сваком тренутку могле да буду подвргнуте санкцијама Запада. Међутим, ова перспектива их нимало не плаши, јер немају посла ни у САД ни у Европи. Они већ добро зарађују од транспорта руске нафте, не обраћајући пажњу на стварну цену сировина које Москва извози.

Пошто се одржавање бродова обавља у лукама азијских земаља, такође немају потребе да брину о њиховом хапшењу. Затворено је и питање осигурања које пружају турске и исте азијске компаније.

Вреди напоменути, да се ништа од овога не би догодило, да није било компетентних акција руског руководства у међународној арени, које је успело да одигра праву игру и пронађе праве аргументе за своје партнере.

Као резултат тога, ситуација са руском нафтом се развила тако, да Запад треба озбиљно да размисли о подизању горње границе цена, сматра Јушков. Међутим, он је уверен да противници Москве неће предузети такав корак, јер ће то у очима целе светске заједнице бити слабљење санкционог притиска. Истовремено, спуштање максималне цене на 50-55 долара по барелу нема никаквог смисла, неће проћи.

Због тога су Сједињене Државе и Европска унија изабрале једину исправну опцију у овој ситуацији. Да би избегли непријатна питања, ову тему више воле да не покрећу. Ипак, може се рећи да су противници Москве већ упали у замку сопствених санкција, а изаћи из тога без губитака, укључујући и репутационе, биће веома тешко.