Прочитај ми чланак

РУСИЈА ОДГОВОРИЛА на УЛТИМАТУМ САД: Ово је објава економског рата и борићемо се

0

Амерички Стејт департмент је саопштио како је увео у две фазе санкције против Русије, које би, наводно, могле погодити 80% руске економије.

Разлог за наметање санкција неутемељене оптужбе против Москве у “случају Скрипал”. Сада, под пријетњом још строжих мера, Американци захтијевају инспекцију руских хемијских објеката и “дали су Москви 90 дана за одговор”.

Захарова је похвалила амерички “начин за побољшање односа” с Русијом

Службена представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова се осврнула на ултиматум Стејт департмента и изјаву Хедер Наверт “како су санкције инструмент Вашингтона да натера власти других држава за побољшање односа”.

“Желимо имати боље односе с руском владом. Санкције су један од бројних алата помоћу којег можемо покушати уверити неку владу да промени своје понашање”, рекла је Хедер Наверт.

“Какав је то сет алата којим се нека влада може натерати да поправи понашање за боље односе са Сједињеним Државама”, написала је Захарова на свом Фејсбуку .

Службена представница руског Министарства спољних послова је такође затражила неколико примера како и где је овај “сет” функционисао?

Објаву је попратила с 22 емотикона, укључујући шишмиша, паука, змију, ураган, шкорпиона, водени пиштољ, бомбе, нож, лијес, мачеве и крваву шприцу.

Нове америчке санкције су узроковале већу збуњености од иритације у Русији. За четири године геополитичког сукоба са Сједињеним Државама, Москва се већ навикла на амерички притисак, али и како градити своју глобалну политику уз вероватност максималног погоршања односа с пропалим хегемоном. Али зашто се сада посеже за овим кораком уз апсолутно бесмислени изговор?

Као што смо известили, амерички Стејт департмент је саопштио “неизбјежно увођење нових санкција против Русије које ће бити објављене 22. августа (коловоза)”, а разлог је руска уплетеност у “случај Скрипал” у Великој Британији. Осим што ће потврдити низ постојећих санкција на извоз руског оружја, увешће се забрана снабдевања Русије електронским уређајима и компоненти с двојном наменом. Међутим, што је још важније, Русија је добила ултиматум, а ако не испуни америчке захтеве, следе нове “тешке санкције”.

Вашингтон тражи да му Москва преда доказе како нема хемијско и биолошко оружје и да га у будућности неће користити против Сједињених Држава, али и да осигура инспекцију својих објеката проматрачима Уједињених нација или другим “међународно признатим независним проматрачима” који ће потврдити искреност навода руских власти. Ако се то не догоди, увешће се нове санкције, такозвана “други ниво”.

За неке је коментаторе овај потез намијењен унутарњој политици и адут је Трампа и републиканаца за предстојеће изборе за Конгрес, на којима жели показати како је он чвршћи према Русији од Обаме и да није “руска марионета”.

Трамп је недавно то изјавио, када је поручио “како ће према Русији бити оштрији од Обаме и Хиларy Клинтон и да ту нема никакве шизофреније”.

У одређеном смислу је тачно да Трамп овим потезом демократима избија адуте за побједу на предстојећим изборима, али остаје чињеница да Трамп од Москве тражи нешто што никада неће добити, а упитно је и колико ће санкције утицати на руску економију. Бела кућа је Русији упутила ултиматум сличан Садаму Хусеину, што су многи примијетили, или недавно Ирану, када је од Техерана затражено да осигура слободан пориступ свим својим војним објектима, не само онима предвиђених за инспекцију нуклеарним споразумом.

То је оно што Русију највише иритира, јер се Бијела кућа према Москви понаша као да се обраћа једном од својих протектората, а не сувереној земљи и нуклеарној сили.

Наравно, Русија због политике америчких санкција није и неће мијењати курс спољне политике. Ово је додатни потицај да постане самодостална земља и да наставити радити на формирању новог постамеричког светског поретка.

Дмитриј Медведев (Фото: www.rt.com)

Медведев: Ове санкције се могу сматрати објавом економског рата

Руски премијер Дмитриј Медведев је рекао како се ове санкције могу сматрати објавом економског рата.

Рекао је како не жели “говорити о будућим санкцијама, попут забране деловања банака или кориштења валуте”.

“Ако уведу све најављене мере, треба следити реакција – економска, политичка или помоћу других метода, јер морамо одговорити на објаву економског рата”, рекао је Медведев.

“Наши амерички пријатељи морају то схватити. Нема ништа добро у санкцијама, јер ће коначно утицати на стање економије и кретање курса”, рекао је Медведев и подсетио “како је Москва у последњих 100 година константно трпела притисак санкција, јер се Русију жели уклонити из групе јаких конкурената на међународном плану”.

“Санкције против Советског Савеза су наметане десетина пута, а наша се земља добро развила почетком 20. века. Успркос свим тешкоћама советског раздобља, било је раздобља брзог развоја”, рекао је Медведев.

“Такав развој се не свиђа, прије свега, оним земљама које посежу за наметањем санкција, Сједињеним Државама и њиховим савезницима. Подсетимо на америчке покушаје да ограниче набавку гаса из Русије у Европу, што је пример неправедне конкуренције, јер се економско питање претвара у политичко. Сличне кораке САД подузимају против Кине. То, наравно, никако не свиђа Кини. То нико не воли, а наш задатак је борити се против свих тих мера”, рекао је руски премијер.