• Почетна
  • СВЕТ
  • Расмусен: НАТО да буде јак пред претњама Русије и исламиста
Прочитај ми чланак

Расмусен: НАТО да буде јак пред претњама Русије и исламиста

0

Anders-Fog-Rasmusen

Генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен је поручио данас да чланице Северноатлантске алијансе морају да остану јединствене како би се супроставиле „опасним, насилним и антизападним претњама“ како Русије, тако и екстремистичке организације Исламска држава.

Расмусен, коме крајем месеца истиче петогодишњи мандат на челу НАТО, рекао је данас, у опроштајном говору на скупу фондације „Карнеги Европа“ у Бриселу, да се Алијанса налази на првим линијама геополитичке поделе између „толеранције и фанатизма“ и „демократије и тоталитаризма“, преноси АП.

„Ми морамо да останемо јаки као снага (која се бори) за слободу“, поручио је Расмусен упозоривши да НАТО и чланице Алијансе морају да се суоче са чињеницом да би нове безбедносне претње могле да трају годинама.

Он је, такође, рекао да не верује да ће референдум о независности у Шкотској, који ће се одржати у четвртак, ослабити допринос Британије Алијанси, ма какав био резултат гласања, пренео је Ројтерс.

Независна Шкотска би морала да испуни критеријуме за НАТО

Расмусен је изјавио да Шкотска може да конкурише за чланство у НАТО уколико се на предстојећем референдуму определи за независност, али да мора да испуни критеријуме, док аналитичари тврде да ће то бити тешко изводљиво.

“Не желим да се мешам у шкотски референдум, али независна Шкотска морала би да прође кроз исту процедуру као и било која земља која жели да се учлани”, рекао је Расмусен, учествујући на трибини Карнегијевог центра у Бриселу.

Он је подсетио да се одлуке о пријему у НАТО доносе консензусом и да било која од 28 чланица може да блокира покушај Шкотске да се учлани.

Незванично, у НАТО влада забринутост због последица које би отцепљење Шкотске могле да имају по Алијансу уколико већина Шкота у четвртак гласа за независност.

Владајући шкотски националисти су најавили да у независној Шкотској неће бити места за британски нуклеарни арсенал, који је смештен у великој поморској бази на шкотској обали, а измештање ракета и подморничке базе би се и те како одразило на нуклеарни капацитет НАТО.

Сем тога, шкотска гарда чини важан део британске копнене војске, па би изласком Шкотске били умањени и британски конвенционални борбени капацитети.

“Нема шансе да генерални секретар, уз сву своју слаткоречивост, убеди 28 чланица, од којих неке имају сопствене проблеме са сепаратистима, да једногласно гласају у прилог пријема државе која је обогаљила војску једне од најважнијих чланица”, примећује у данашњем уводнику лондонски “Фајненшал Тајмс”.

Расмусен је, међутим, на данашњем панелу у Бриселу рекао да у НАТО није било расправе о последицама отцепљења, као и да верује да ће Британија наставити да испуњава обавезе према НАТО без обзира на исход референдума.

(Танјуг)