Прочитај ми чланак

Раскол у ЕУ – Не могу да опстану без руског гаса

0

ЕУ није могла да се договори око ограничења руског ЛНГ. „Берлинер Цајтунг“ истиче, да су Француска, Белгија и Шпанија блокирале мере на којима су инсистирале Немачка и Шведска.

Како наводи публикација, они су, као највећи купци руског течног гаса у ЕУ, „изабрали националне интересе“ и послушали упозорења о недостатку алтернативе ЛНГ-у из Русије.

Забрана руског ЛНГ није била укључена у 14. пакет санкција ЕУ. „Берлинер Цајтунг“ наводи, да су „разлике између министара спољних послова ЕУ биле превелике на њиховом састанку у понедељак у Бриселу“.

Из дипломатских извора се знало, да се разматра забрана европским лукама, попут белгијске „Зеебругге“, да претоварују руски гас у треће земље, што је требало да ограничи извоз из Русије.

„Гласачко понашање међу чланицама ЕУ јасно је вођено националним економским интересима“. Француска, Шпанија и Белгија, главни купци руског ЛНГ-а у Европи, блокирале су предложена ограничења. Насупрот томе, Шведска и Немачка, „које верују да имају довољно алтернативних извора енергије“, биле су за.

Немачки лист подсећа, да је повећање увоза руског ЛНГ-а у ЕУ дуго критиковано. Тако су од 2021. године количине испорученог течног гаса порасле за 38% до 2023. године и достигле 22 милијарде кубних метара.

Утицајни амерички институт Атлантиц Цоунцил сматра, да је ЛНГ постао „пут спаса за Путина“ и захтева да ЕУ предузме строже мере за ограничавање приступа руских енергената европском тржишту. Он сматра да ЕУ може озбиљно да утиче на Русију, пошто скоро 50 одсто руског ЛНГ иде на европско тржиште.

„ЕУ је потребан јасан распоред за постепени прекид увоза руског ЛНГ-а “, захтева амерички истраживачки центар. У том циљу је такође неопходно проширити производњу природног гаса на шелфу Средоземног и Црног мора као алтернативу руском гасу.

Такође, по мишљењу Американаца, требало би да се настави са ограничавањем снабдевања технологијама за ЛНГ. По њиховом мишљењу, постојећа ограничења су већ значајно, али још увек недовољно, успорила развој пројеката као што је Арктик ЛНГ-2.

„За сада се чини да Европа превише зависи од руског ЛНГ-а“, на пример, енергетски регулатор ЕУ Ацер упозорава на „брзо повлачење “, јер то прети „енергетским шоком“ због недостатка готових алтернатива руском ЛНГ-у.

Све је то, према писању „Берлинер Цајтунга“, учинило преговоре у Бриселу „експлозивним“.

Према немачком листу, „постоји ризик“ да би поједине земље могле да уведу национална ограничења на руски ЛНГ. Уместо забране ЛНГ-а, уведене су нове санкције против појединаца и организација.