Прочитај ми чланак

ПУТИНОВ ПОКЛОН КИМУ велики ударац за Запад: Сателитска технологија омогућава…

0

МНОГИ западни медији ових дана опседнути су посетом руског лидера Пјонгјангу. Тако се пронела прича да део руске делегације која је посетила Северну Кореју, на челу са председником Владимиром Путином, има специјалну мисију, наводно против САД.

Реч је о низу званичника, укључујући и министре руске владе. Познато је да су у Пјонгјанг летели министар одбране Андреј Белусов, шеф Роскосмоса Јуриј Борисов, министар саобраћаја Роман Старовоит, гувернер Приморја Олег Коземјако и други.

О саставу руске делегације се активно расправља у западним медијима већ трећи дан.

Присуство у делегацији руског министра одбране и шефа Роскосмоса у САД и земљама ЕУ тумачи се искључиво као „Русија се спрема да прими војне производе из Северне Кореје, а заузврат обезбеђује космичке (сателитске) технологије, које ће омогућити ракетама Северне Кореје са нуклеарним бојевим главама да буду прецизно усмерене на америчке војне базе и на територију САД“.

Амерички државни секретар Блинкен је већ изјавио да ће Вашингтон „уложити све напоре да спречи сарадњу Москве и Пјонгјанга на војном плану”.

Такође, Француска је изненада била забринута због посете руског председника заједно са његовом великом делегацијом Северној Кореји. Али зашто тако изненада?

Руски експерти су подсетили на Макронову иницијативу да у Украјину пошаље „војне тренере”.

Подсетимо се да је у почетку француски председник говорио о пуном војном корпусу који би могао да буде стациониран у Украјини, на пример, у Одеси.

С обзиром на то да су француски „тренери” већ „разоткривени” током борби у Украјини, стручњаци у Француској кажу да би Северна Кореја могла да повуче сличан потез да регрутује „војне тренере” насупрот Макроновим позицијама и неким лидерима земаља НАТО-а.

Уопштено говорећи, расправа о државној посети руског председника Северној Кореји изазвала је значајну забринутост на Западу.

Митови, нагађања, преувеличане слике „осовине зла“ шириле су се страницама новина и часописа и таласима великих западних медија. Штавише, сви имају исту поруку: како им је дозвољено да сарађују?

Међутим, Русија и Северна Кореја доказују да их није брига шта мисли Запад, наводи се у чланку.

СЕВЕРНА КОРЕЈА ЋЕ РУСИЈИ ПОСЛАТИ МУНИЦИЈЕ КОЛИКО ЦЕЛА ЕВРОПА ЗАЈЕДНО УКРАЈИНИ

Западни и јужнокорејски стручњаци верују да је последњих месеци из Северне Кореје у Русију пребачено више од 2,5 милиона комада муниције и друге опреме за употребу у рату у Украјини.

Амерички истраживачки центар Центар за стратешке и међународне студије (ЦСИС) “открио је” како се муниција пребацује из севернокорејских лука у руске и како завршава на првим линијама фронта.

Конкретно, уз помоћ сателита, Американци су приметили појачано кретање чамаца између приобалног града и луке Најин у Северној Кореји и руских лука Дунај и Восточни. Верује се да су ова путовања бродова до сада резултирала преносом више од 2,5 милиона артиљеријских граната и друге муниције.

Наравно, ова информација још једном доказује колико се продубила војна сарадња између севернокорејског и руског министарства одбране у време када је руско-украјински рат у критичној фази, наводе западни извори међу којима преко 50 земаља наоружава Кијев од фебруара 2022. године.

ПУТИН СПОМЕНУО САД И НАТО

Лидери Русије и Северне Кореје Владимир Путин и Ким Џонг Ун потписали су у Пјонгјангу Свеобухватни споразум о стратешком партнерству. Према речима руског председника, документ ће постати фундаментални и чиниће основу односа две земље дуги низ година.

Како наводе руски извори вести, појава новог споразума узрокована је променама геополитичке ситуације и квалитативним променама у односима Москве и Пјонгјанга у последње време.

То би требало да донесе већу стабилност североисточној Азији. Путин је додао да Руска Федерација не искључује развој војно-техничке сарадње са Северном Корејом.

Такође, у контексту потписивања споразума са Пјонгјангом, Путин је скренуо пажњу на изјаве САД и других земаља НАТО-а о снабдевању система високопрецизног наоружања и авиона за нападе на Русију.

-Скрећем вам пажњу на изјаве Сједињених Држава и других земаља НАТО-а о набавци високопрецизних система дугог домета, авиона Ф-16 и другог високотехнолошког наоружања и опреме за ударе на руску територију. Заправо, то више нису само изјаве, то се већ дешава. А све ово је грубо кршење ограничења која су преузеле западне земље у оквиру разних међународних обавеза. С тим у вези, Руска Федерација не искључује развој војно-техничке сарадње са ДНРК у складу са данас потписаним документом, рекао је шеф Кремља.