• Почетна
  • СВЕТ
  • Путин потписао закон којим се америчким држављанима забрањује усвајање руске деце
Прочитај ми чланак

Путин потписао закон којим се америчким држављанима забрањује усвајање руске деце

0

МОСКВА – Руски председник Владимир Путин потписао је данас закон којим се забрањује америчким држављанима да усвајају руску сирочад, а суд у Москви ослободио је бившег високог званичника оптуженог за немар и ускраћивање медицинске помоћи бившем адвокату Сергеју Магницком који је преминуо у притвору 2009. године.

Овај случај уздрмао је односе Русије и САД након што је амерички Конгрес усвојио закон којим се санкционишу руски званичници умешани у смрт Магницког који се бавио случајевима корупције а кога су руске власти оптужиле за утају пореза.

Русија је са своје стране одговорила, изгласавањем у парламенту закона којим се америчким држављанима забрањује да усвајају руска сирочад.

Из Кремља је данас саопштено да ће после стављања Путиновог потписа, спорни закон о забрани усвајања руске деце ступити на снагу 1. јануара, пренеле су агенције.

Окружни суд претходно је данас ослободио Дмитрија Кратова, бившег заменика управника затвора Бутирка, који је био и једини руски званичник кога су власти оптужиле у случају Магницки.

„Кратов је учинио све што је било у његовој моћи да помогне Магницком“, рекла је судија Татјана Неверова приликом излагања пресуде.

Магницки је преминуо у затвору пошто није добио адекватну медицинску негу будући да је болео од панкреатитиса, а истрага државног Савета за људску права показала је да је био жртва жестоког премлаћивања и да му је ускраћена медицинска нега, пренео је АП.

Породица Магницког и њени адвокати описали су суђење Кратову као срамно, тврдећи да власти нису успеле да казне одговорне за његову смрт.

Адвокат Магницки (37) је умро 16. новембра 2009. у московском затвору јер је, како је званично саопштено, срце престало да му ради.

Његова породица је оптужила власти да му је ускратила одговарајућу медицинску негу, а адвокати су тврдили да је Магницки у затвору држан нелегално.

Магницки се бавио случајевима корупције, а власти су га 2008. оптужиле за утају пореза.

(Танјуг)