Прочитај ми чланак

Празни рафови и резервоари: Британци стоје у редовима као ми деведесетих

0

Криза у Великој Британији не јењава. Стручњаци сматрају да би несташице горива, раст цена гаса и струје и призори празних рафова у продавницама могли да потрају чак до католичког Божића 25. децембра. Британци, у страху да ће остати празних резервоара, стоје у редовима на бензинским пумпама, али није само гориво проблем. Очекује се даљи раст цена основних животних намирница.

На рафовима британских супермаркета недостаје читав низ различитих производа – од млека, меса, рибе до зачинског биља, воћа, смрзнутог поврћа, па чак и газираних пића. Као разлог несташица најчешће се наводи мањак возача теретних возила, али појавио се и нови проблем – залихе угљен-диоксида све су мање.

Угљен-диоксид се користи у бројним кључним индустријама, укључујући и продужавање рока трајања хране, производње газираних пића и хлађење нуклеарних електрана. У Британији не само да га је све мање из увоза, већ је један од највећих произвођача прошлог месеца затворио своја два погона у Великој Британији због растућих цена.

Цене ће још да расту

Менаџери малих продавница, али и великих трговачких ланаца упозоравају да ће цене основних намирница можда морати још да порасту. То би могао бити случај, на првом месту, са флашираном водом и месом. Хладњаче су празне, а није мали број радњи у којима су фрижидери искључени, јер немају шта у њих да сместе.

„Цене расту. Тешко је месарима, и то не само у Енглеској већ и у Европи. Високе цене у малим продавницама отежавају такмичење са великим супермаркетима. Наши рафови су тренутно пуни, али промет је слаб“, каже Арбер Кола, пословођа месаре у Лондону.

До сада, највише је поскупела кафа арабика које је у односу на прошлу годину скупља чак 73 одсто. Такав скок цене није виђен од 2014. године.

Породице у Британији тешко се носе са скоком инфлације. Таблоид “Дејли мејл“ израчунао је да свака шеста одрасла особа није могла да купи неопходне намирнице у последњих пет недеља. Купци су у шоку и истичу да су фрустрирани.

„Бојим се да ће ситуација око Божића бити још гора јер тада људи купују више због дружења и забава које организују. Ако се нешто не реши, ситуација ће се сигурно погоршати. Ситуација у нашој земљи је заиста тужна“, навела је Ен Мекарти, један од купаца са којима су британски новинари разговарали.

Иако цене рачуна за енергију и свакодневних потрепштина стално расту, из Банке Енглеске кажу да је Велика Британија спремна за дужи и већи раст животних трошкова.

Криза у Британији почела је да поприма драматичне размере крајем септембра када су први пут забележени дуги редови и колоне на бензијским пумпама и вишесатно чекање да би се напунио резервоар. Забележени су и призори какве ми, нажалост, памтимо – бензин се сипа у флаше. Са растом ценом горива и гаса све цене су порасле, а Британија такође има и проблем са мањком радне снаге у постбрегзитовском периоду.

Минималистички трговински споразум са ЕУ који је Борис Џонсон потписао у децембру оставио Британију да се сама сналази у тренутној кризи.