• Почетна
  • СВЕТ
  • ПОВЛАЧЕЊЕ НА ПУТИНОВ НАЧИН: Посматрали су руске бродове у Сирији и остали у шоку ! (ВИДЕО)
Прочитај ми чланак

ПОВЛАЧЕЊЕ НА ПУТИНОВ НАЧИН: Посматрали су руске бродове у Сирији и остали у шоку ! (ВИДЕО)

0

ПОВЛАЧЕЊЕ НА ПУТИНОВ НАЧИН: Посматрали су руске бродове у Сирији и остали у шоку ! (ВИДЕО)

Када је Владимир Путин објавио повлачење готово целог руског војног контингента из Сирије очекивало се да ће се Јауза, руски транспортни брод за поларна подручја, и остала опскрбна пловила вратити кући, у матичну луку у Арктичком океану, али та су се очекивања показала јалова, пише у среду Реутерс

Јер уместо повратка и то три дана након што је руски председник 14. марта објавио повлачење, Јауза, део ‘Сиријског експреса’, што је надимак за руске бродове за снабдевање војних снага, испловио је уз руске луке Новоросијск на Црном мору за руску поморску базу у сиријском Тартусу. Што год да је превозио било је тешко, јер је тако утонуо у воду да се линија терета једва видела, истиче Реутерс.

Кретање Јаузе и осталих руских бродова током последње две недеље показује да је Москва у ствари у Сирију довезла више опреме у Сирију него што је из ње повукла. За сада је непознато што су преносили бродови или коју опрему и у којој количини су доставили теретни авиони који су пратили борбене ловце у повратку.

Но, оно мало што је познато о покретима руских оружаних снага од 14. марта указује да Москва интензивно ради на задржавању своје војне инфраструктуре у Сирији и наоружава сиријску војску како би могла опет брзо реагирати ако се укаже потреба.

Путин не одаје што би могло изазвати ту реакцију, али би сваки могући потез коју оцени приетњом за руске базе у Сирији или било какав знак да је председник Башар ал Асад, најближи савезник Москве на Блиском истоку, у опасности, најверојатније изазвало снажан повратак.

Русија располаже са ваздушном базом у Хмејмиму и поморском базом у Тартусу, а Путин је већ поручио да ће Русија задржати обе и да ће бити добро чуване.

‘Како је главни део снага тамо де факто остао, нема разлога смањивати промет. И снабдевање сиријске војске остаје несмањено’, казао је Михаил Барбанов из војног института ЦАСТ.

Москва никада није објавила величину својих снага у Сирији, нити је понудила детаље свог ‘делимичног повлачења’. Број руских летелица у Сирији био је тајна, но анализе показују да их је било 36.

У извештајима руске телевизије о борбама за ослобађање Палмире виђен је јуришни хеликоптер типа Ми-28 како испаљује ракете према положајима ИСИЛ-а а на снимкама баздухопловне базе са преосталим руским зракопловима уочен је и хеликоптер Ка-52, који такођер није био раније кориштен у борбама против исламиста.

Што се флотиле тиче, чини се да је Русија ратне бродове који су напустили Средоземље заменила новим, како би њена поморска моћ остала на истој разини. То значи, појашњава Реутерс, да се ратни бродови лако могу приближити сиријској обали како би штитили теретне бродове. Москви се такође пружа и могућност испаљивања крстарећих пројектила с мора.

Чини се да Русија располаже с десетак војних пловила у Средоземљу, укључујући и корвету Зелени Дол, опремљену с крстарећим пројектилима Калибар, „Москва жели задржати ту снагу. Она нема превише бродова које може задржати у Средоземљу. Улога је осигурати активности ‘Сиријског експреса’ и демонстрирати то Западу и, касније, Турској“, оцењује Барбанов.

Од када је Москва започела ‘повлачење’, Русија је у Сирију послала два велика десантна брода – Цезар Куников и Саратов – који се обично користе за превоз војника и тешке опреме. Истовремено, два друга десантна брода – Александар Отраковски и Минск те помоћно пловило Двинитса-50 – виђени су како пролазе Боспором на повратку у Русију. Сва три брода су била ‘лака’, тј. враћали су се празни.

Цивилни теретни промет између Русије и Сирије такођер не показује знакове попуштања па је тако у посљедње две недеље у Сирији пристало пет руских теретних бродова, укључујући и један танкер.

 

Извор: Хина