Прочитај ми чланак

Пољански: Кијев неће да помогне суграђанима да врате децу која су им одузета у ЕУ

0

Украјинске институције не пружају правну заштиту украјинским избегличким породицама јер не желе да покрећу непријатна питања са представницима власти земаља које помажу кијевском режиму, рекао је заменик сталног представника Русије у УН

Украјинске институције не помажу породицама украјинских избеглица чију су децу одузеле европске власти, јер зазиру да покрену непријатна питања са оним земљама које пружају помоћ Кијеву, указао је заменик сталног представника Руске Федерације у УН Дмитриј Пољански.

Почетком априла 2023. Русија је одржала неформални састанак Савета безбедности УН, на коме је, између осталог, говорила о одузимању деце од избеглица из Украјине у европским земљама. Директор одељења за хуманитарну сарадњу и људска права Министарства спољних послова Русије Григориј Лукјанцев је у октобру прошле године рекао да се од априла 2023. године неколико десетина украјинских породица које живе у западним земљама обратило Сталној мисији Русије при УН, тражећи помоћ како би им вратили децу коју су им одузеле службе европских држава.

Према речима Пољанског, украјинске институције слежу раменима када им се обрате украјинске избеглице и тврде да су им руке везане и да не могу да покрећу „непријатне теме“ у разговору са оним земљама које помажу Кијеву.

У овом тренутку, како је рекао, украјинске породице немају адекватну правну заштиту код својих власти, па се обраћају руским институцијама или неким другим. Притом, људи који се обрате руској страни излажу себе одређеном ризику, навео је Пољански и додао да због тога тренутно има мање таквих захтева.

„Било је случајева када су се Украјинци обраћали Сталној мисији Руске Федерације за помоћ, али су одлучно одбијали да свој случај објаве. Многе ствари остају тајна – не откривам ко се пријавио и шта су тражили. Јер људи се надају да ће им наш утицај помоћи да им врате децу“, рекао је он.

Ти људи су у очајној ситуацији, додао је руски дипломата.

Притом, руско мешање у овако осетљиво питање може негативно да утиче на конкретан случај, упозорио је Пољански.

„Сви знају како на Русију сада гледају на Западу, у Европи“, навео је.

„Ово нису наши грађани, немамо чак ни формалног разлога да се за њих залажемо. Зато наша умешаност у ову ситуацију може да погорша ствар, закомпликује даљу судбину ових људи у Украјини“, рекао је објашњавајући да ће те породице „у очима кијевског режима бити означене због сарадње са Русијом“.

Стална мисија Русије при УН није једина инстанца којој се украјинске породице могу да се обрате по овом питању, навео је Пољански истичући да се одређене руске и европске невладине организације баве овом темом.

Овај проблем заслужује разматрање и ван контекста украјинске кризе јер, поред деце украјинских избеглица, постоји опасност и за породице из других држава које долазе у Европску унију и Велику Британију где немају никаква права.