Прочитај ми чланак

Politico: Немојте да се разболите у Грчкој

0

Грчка идилична острва препуна су туриста, али њихов медицински систем пуца по шавовима.

Смрт трудне тинејџерке и њене нерођене бебе само су два од најмање девет случајева смрти које су вероватно могле да се избегну овог лета у Грчкој, а до свега је дошло због хроничног недостатка амбулантних возила и здравственог особља, пише Politico.

Неке острвске болнице немају сталних лекара и ослањају се искључиво на привремене замене особља с копна, које на острво стижу привучени новчаним подстицајима. А услуге хитне помоћи су још у горем стању. На многим острвима у Кикладама и Додеканезу једва је доступно једно возило хитне помоћи 24 сата дневно. Тај проблем није присутан само на острвима, у Атини, на пример, ради око 50 возила хитне помоћи уместо потребних 85 до 90.

“Морамо потпуно да преуредимо услугу хитне помоћи јер постоје огромне празнине широм земље”, рекао је Гиоргос Матхиопоулос, председник грчке хитне медицинске службе (ЕКАВ), за Политицо.

Већина здравствених центара на малим Егејским острвима “пуца по шавовима”, јер имају ограничени број лекара који мора бити дежуран сваки дан.

Но чак и кад држава одлучи да запосли више људи, покушаји су неуспешни јер особље одбија да се пресели на острва, где је растући туризам учинио трошкове живота неподношљивим.

То ставља додатни терет на ЕКАВ.

“Послали смо неколико екипа из остатка земље на острва како бисмо покрили потребе сезоне”, рекао је Матхиопоулос. “Наши колеге су присиљене да скрате своје летње празнике због овога, али то је очигледно само привремено решење”, додао је.

Хитно решење

У јуну је 63-годишња жена на острву Кос умрла у задњем делу камионета док је била превожена до локалне болнице након што се срушила, док је једино доступно возило хитне помоћи на острву било заузето другом хитном ситуацијом.

За рад хитне помоћи 24/7 потребно је 11 особа. Острво Кос, с 40.000 сталних становника, који лети угости више од милион туриста, има три нова возила хитне помоћи, али може користити само једно, јер има само 10 медицинских техничара, а двоје од њих ће следеће године отићи у пензију.

Неколико дана након тог догађаја 19-годишња трудница у осмом месецу трудноће умрла је у атинској четврти чекајући више од пет сати на возило хитне помоћи. Њено нерођено дете такођер је умрло. Притом је хитну звала више од 20 пута.

Откад се то догодило, откривено је најмање још шест случајева људи који су умрли широм земље због недостатка медицинског превоза.

Влада је након критика ангажовала ватрогасце, војно особље и возаче локалних власти да помогну у недостатку особља у туристичким подручјима. ЕКАВ и лекари се противе тој одлуци говорећи да је то само тражење “брзих решења”. Они тврде да ангажовање неспособног особља у хитним ситуацијама може бити опасно за пацијенте којима је потребно лечење на месту догађаја.

Грчки парламент је 27. јула усвојио амандман за хитно ангажовање ватрогасаца и војног особља јер су се ватрогасци борили с озбиљним пожарима који су харали Грчком, чак су се проширили и на војно складиште.

Проблем је сложенији од недостатка финансирања; мало лекара или особља за хитне ситуације жели да ради на острвима. Двојица лекара опште медицине у болници на Косу, једини који су тамо радили, дали су оставке 2021. године. Болница сада зависи од привременог особља док покушава да пронађе замену, али до сада се нико није пријавио. Исти је случај и с педијатром и радиологом.

То је проблем који погађа многа рурална подручја у Еуропи, од удаљених села у Француској до северних рубова Шведске.

Крајем јула једини кардиолог у болници на Косу протествовао је у дворишту болнице држећи транспарент на којем је писало: “Досегнуо сам своје границе, потребна ми је помоћ.” На острву је, од почетка смаја, радио 28 дана заредом као једини лекар у клиници за кардиологију.

Превелики напор и “изгарање на послу” главни су узрок низа оставки лекара широм острва. Савез удружења болничких лекара (ОЕНГЕ) рекао је да се то “сада развија у оперативни колапс многих болница у региону, али и у већим градовима.”

“Ово се не сме догађати у цивилизованом свету, у европској земљи, на туристичкој дестинацији”, рекао је градоначелник Коса Тхеодосис Никитарас. “Потребно је стално запошљавање и потребна су трајна решења”, додао је.