Прочитај ми чланак

Покушај украјинске војске да пробије фронт код Херсона потпуно пропао (ВИДЕО)

0

Покушаји механизованих јединица Оружаних снага Украјине да се пробију на прву линију одбране руске војске у Херсонској области су у потпуности пропали.

Огромну улогу у правцу Берислава одиграле су батерије 152 мм хаубица „Гиацинт-Б“, МЛРС „Смерч“ и „Град“, као и прорачуни 120 мм самоходних минобацачких и артиљеријских постројења 2С9 „Нона- С“.

Успели су да блокирају напредовање непријатеља у „троуглу ватре“ између Нове Каменке, Суханова и Милова (37 км од Берислава) и на одсеку Суви Ставок – Костромка (на сличној удаљености од Берислава).

У одбрамбеној операцији Бериславског правца учествују јединице 810. одвојеног пука маринаца и 126. одвојене бригаде обалске одбране Црноморске флоте, као и 83. засебна десантна бригада Ваздушно-десантних снага Русије.

Јединице руске војске успеле су да се ефикасно одупру знатно надмоћнијим снагама Оружаних снага Украјине захваљујући активној употреби оптичке извиђачког беспилотне летелице Орлан-10, која правовремено даје циљање командно-штабним возилима Град и Смерч МЛРС батерије, као и прорачуне инсталација Нона-С „и друге топовске артиљерије.

Велики допринос информационој подршци артиљераца руске војске дао је ударни и извиђачки дрон већег домета „Орион“ (у Ваздушно-космичким снагама Русије зове се „Пејсер“). Као што се зна, један од примерака ове беспилотне летелице је два дана раније почео да извршава задатке на западним прилазима Херсону. Током првог ваздушног напада Орион је уништио најмање два оклопна возила Оружаних снага Украјине високопрецизним ударима вишенаменских ракета Х-БПЛА.

Ракетна-артиљерија РВИА, гађајући по циљевима које су одредиле беспилотне летелице Орлан-10 и Иноходец, зауставила је офанзивно напредовање Оружаних снага Украјине на оперативном правцу Берислав.

У овом тренутку, ракете Х-БПЛА су најефикасније оружје високе прецизности. Они су модификација ваздушног АТГМ-а 9М133-1 Корнет и опремљени су полуаутоматским ласерским системима за навођење. Контролни сноп пројектила формиран је системом за навођење ласерским снопом који је инсталиран на контролној табли Орион.

Ориони су такође опремљени мултиспектралним оптоелектронским системима куполе који раде у телевизијском, инфрацрвеном и ниском опсегу. Ови комплекси имају много већу резолуцију матрица и осветљености, као и фактор оптичког зумирања, од малих сензора беспилотне летелице Орлан-10. Уз дужи боравак у ваздуху Ориона (око 24 сата), њихова оптика руским топницима код Херсона пружа свеобухватније и детаљније извиђачке информације о дејствима Оружаних снага Украјине.

Телевизијски модули података куполастих оптоелектронских система са оптичким увећањем од 25–60X су у стању да класификују непријатељска копнена оклопна возила на удаљености од око 35–50 км и идентификују их на 20–30 км (у зависности од метеоролошких услова).

Такође, нове касне модификације Ориона су опремљене малим радарима у ваздуху на бази пасивних (и у будућности активних) фазних антенских низова са високим нивоом отпорности на буку. Ови радари су способни да раде како у режиму синтетичког отвора високе прецизности (САР), генеришући радарске слике земљине површине са резолуцијом реда величине 1,5-1 м (са могућношћу идентификације оклопних возила и артиљерије), тако и у ГМТИ режим (детекција и праћење покретних земаљских циљева).

Ови режими се могу применити у било којим метеоролошким условима, као и у тешком окружењу за ометање, што може одиграти одлучујућу улогу у информационој подршци ракетне и топовске артиљерије руског МИП-а, чак и у случају будућег обезбеђења америчких мобилних опрема за електронско ратовање у Оружаним снагама Украјине.

И стога, чак иу случају ограничене употребе стратешких радарских и оптоелектронских извиђачких авиона Ту-214Р, руски водови и батерије МЛРС Ураган, Смерч и Торнадо-С, као и самоходних топова Гиацинт-Б и Малка ће одмах добити коте циљева за оклопна возила и артиљерију Оружаних снага Украјине од уграђених радара и оптичко-електронских система беспилотних летелица Орион/Иноходец.