Прочитај ми чланак

Почиње трка у суперсоничном наоружању

0

ruska raketa 89

ВАШИНТОН- Појава хиперсоничног наоружања створиће услове за нову трку у наоружању и повући за собом и ризик даље нуклеарне ескалације – упозорио је Роберт Фарли, доцент Школе за дипломатију и међународну трговину „Патерсон“.

У ауторском тексту објављеном у The National Interest, он је прво указао да на хиперсоничном оружју тренутно раде САД, Русија, Кина и Индија, па нагласио:

„САД праве хиперсонично оружје из два разлога. Прво зато што желе да људе убијају брзо и без ризика избијања термонуклеарног рата. А друго: зато да би имале да чиме пробијају одбрамбене системе конкурената који су им равни“.

Фарли је својим читаоцима предочио да хиперсонично оружје припада класи ударног оружја високе прецизности на велимим удаљеностима и да развија брзине изнад 5 Маха. Односно: да је то оружје сасвим нове класе којој не припадају ни крстареће ракете „Томахавк“, ни системи Advanced Gun System.

Хиперсоничним оружјем се, по његовој процени, могу сматрати балистичке ракете средњег домета са прецизним навођењем на циљ, а таквим ракетама располажу и Русија и Кина.

Вашингтон жели – уверен ја Фарли – „оружје које може да брзо и сигурно уништи свакога и свуда“.

„Русија и Кина – нагласио је Фарли – имају друге мотиве. Руси су свесни привлачности таквог оружја, али им оно није потребно ради удара по било коме на било којој тачки на планети. Русија и Кина желе да иду укорак са САД и да могу да поставе ефикасан систем заштите“.

Све су ово претпоставке, подвлачи амерички војни експерт – за отпочињање нове трке у наоружћању. Овога пута у сфери хиперсоничног наоружања.

Извор: Факти.орг