Прочитај ми чланак

Нови савез нациста и бандероваца: Медведев о споразуму Украјине и Немачке

0

Споразум о дугорочним безбедносним обавезама који су потписали Шолц и Зеленски представља нови савез нациста и бандероваца, оценио је заменик председника Савета безбедности Русије

Споразум Кијева и Берлина о дугорочним безбедносним обавезама је ново, добро заборављено старо, оценио је заменик председника Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев.

Наиме, немачки канцелар Олаф Шолц и украјински председник Владимир Зеленски потписали су у Берлину споразум о дугорочним безбедносним обавезама.

„Историјски корак. Немачка ће наставити да подржава Украјину против руског агресорског рата“, навео је Шолц на друштвеној мрежи Икс. 

„Нови савез између нациста и бандероваца. Лозинка: Слава Украјини! Одговор: Немачка изнад свега!“, написао је Медведев на Телеграму истичући украјински нацистички поздрав и стихове немачке химне који се доводе у везу са нацистичком идеологијом.

Медведев је на овај начин подсетио на нацистичку прошлост Немачке и Украјине. Један од циљева Специјалне војне операције коју је покренула Русија пре две године је и денацификација Украјине.

Руска страна указује да у Украјини данас постоје остаци нацизма, али да је највећи проблем што се људи склони тој идеологији налазе у владајућим круговима те је тај начин угрожена безбедност Руске Федерације.

Украјинска устаничка армија је формирана октобра 1942. године, деловала је углавном у западној Украјини и борила се против совјетских трупа, сарађујући са нацистима.

Њихов саборац Јарослав Хунка, некадашњи припадник злогласне СС 1. Галицијске дивизије, недавно је аплаузом дочекан у парламенту Канаде само зато што се за време Другог светског рата борио против Русије.

Починили су много злочина, укључујући и Волињски масакр из 1943. године, када је масовно убијено пољско становништво Волиња, али и хиљаде Украјинаца који су одбили да сарађују са нацистима. Питање тумачења Волињског масакра, као и однос према вођама украјинских националиста из тог времена једно је од најтежих питања у односима Пољске и Украјине.

У мају 2015. године тадашњи председник Украјине Петро Порошенко дао је Украјинској устаничкој армији статус „борца за независност“ Украјине, а њеним учесницима право на социјалне гаранције.