Прочитај ми чланак

НОВА АГЕНДА – Глобална енергетска криза: Blackout се шири на Бразил и Индију

0

Глобална енергетска криза мучи Европу и Кину и полако се шири на тржишне економије у развоју.

Према Bloomberg-у, озбиљне суше у Бразилу довеле су до колапса производње хидроелектричне енергије и могле би присилити јужноамеричку државу да рационализује снагу ако се не повећа увоз електричне енергије из Уругваја и Аргентине.

Бразил је највећа економија Јужне Америке. Она 60% своје енергије црпи из извора хидроелектричне енергије, али La Nina  је ове године произвела сушу и смањила водостаје у резервоарима.

Бразил је на много начина био испред декарбонизације своје електричне мреже. Што се тиче енергетске транзиције, земље широм света почињу покушавати прелазак, али откривају да обновљива енергија није одржива. Larry McDonald  из извештаја Bear Traps Report недавно је у својој белешци клијентима потврдио да настојање ЕСГ -а за електричним мрежама доприноси глобалној енергетској кризи.

Како би ублажила колапс електричне мреже, јужноамеричка земља је у процесу паљења генератора на природни гас како би надокнадила губитак хидроенергије. То би приморало владу да се такмичи на скученом глобалном тржишту уназад што би могло повећати цене.

“Бразилски резервоари хидроелектрана на југоистоку и централном западу, који представљају готово три четвртине инсталираних капацитета земље, пали су на 17% усред највеће суше у последњих 91 години”, изјавио је за Bloomberg.

Раније ове године, временски образац La Nina  донео је сушу у Бразил, али доста воде у североисточној Јужној Америци која је напунила бране у Колумбији до историјски нивоа. Још једна рунда La Nina -е, за коју амерички Центар за предвиђање климе каже да има 70% шансе да се формира ове јесени/зиме, могла би одгодити кишну сезону у Бразилу и изазвати прекиде напајања који би имали драстичне економске последице.

Са друге стране света, Индија се суочава са кризом моћи из различитих разлога од Бразила. 135 термоелектрана у земљи има изузетно ниске залихе угља, од 13 дана пре само неколико недеља до само четири дана прошлог петка, наводи FТ.

“(Индијски) енергетски сектор суочава се са врстом савршене олује”, рекла је Aurodeep Nandi, индијски економски стручњак у Nomura Financial Advisory and Securities. “Затекли сте се у ситуацији у којој је велика потражња, ваша понуда је ниска са домаће стране, а нисте увозили залихе.”

Ако се залихе не обнове на време, Индија ће можда морати прекинути напајање енергетски интензивних предузећа и стамбених објеката, што се управо догађа у Кини у овом тренутку.

Сада када се глобална енергетска криза шири светом, прво у Еуропи и Азији, а сада се проширила на делове Јужне Америке и Индије, из различитих разлога. Следећа фаза кризе је да владе почну панично набављати залихе. Кина то већ ради.