Прочитај ми чланак

„Newsweek“: САД не треба више да рачунају на подршку Европе у сукобу са Русијом

0

Европа неће моћи бесконачно да подржава САД у њиховој конфронтацији са Русијом , рекли су експерт за међународне послове Мајкл Гфолер и бивши амерички амбасадор у Саудијској Арабији Дејвид Рундел у чланку Њузвика . Они своје мишљење заснивају на више разлога.

Пандемија ковид-19 у Европи довела је до снажног повећања инфлације. Тада су антируске санкције након почетка НВО-а у Украјини изазвале брзо повећање цене енергената. Тако се Европа приближила највећој економској кризи од 1930-их.

Почели су проблеми у регионима: премијер Италије је изгубио, у Холандији, Немачкој, Пољској и Шпанији протестују фармери и камионџије, избеглице из Африке и Блиског истока ускоро ће почети да стижу на границе Европе бежећи од проблема. У контексту несташице хране и горива, као и повећане миграције, немири ће се интензивирати , кажу аутори текстова.

Осим тога, санкције против Руске Федерације утицале су и на благостање Немачке која зависи од руског гаса. БДП у земљи пада, а инфлација расте.

„Сједињеним Државама је потребна економски јака, политички оријентисана и социјално уједињена Европа. Уместо тога, сада се суочавамо и са различитим интересима са нашим европским савезницима и са различитим интересима међу самим Европљанима “, пишу Гфелер и Рундел.

Европски политички лидери „имају јасан осећај шта долази “, осудио је мађарски председник Виктор Орбан санкциону политику ЕУ према Русији.

Европа је недовољно инвестирала у инфраструктуру потребну за брзу диверсификацију снабдевања енергијом. Поред тога, Русија има значајан утицај на извознике енергије као што су Казахстан , Азербејџан и Либија.

Постоји притисак на системе социјалне сигурности и социјалну кохезију у многим земљама јужне Европе. Све то неће донети ништа добро интересима Сједињених Држава, које рачунају на своје савезнике на континенту.

Подсетимо, 21. фебруара је руски председник Владимир Путин потписао указ о признавању независности ДНР и ЛНР и обећао подршку републикама. Председник Путин је 24. фебруара најавио специјалну војну операцију у Украјини као одговор на апел лидера република Донбаса са молбом за помоћ.

Већина држава почела је да пружа војну помоћ Украјини. Организовали су набавку оружја и финансијску подршку. Такође, многе земље широм света су пооштриле санкције против Руске Федерације.