Нестанак руске подморнице учинио је прилично нервозним чланице НАТО-а. Ову тачку гледишта изнели су аутори кинеског издања Хуанчу Шибао.
Током месеца октобра, САД су добиле из Русије чак две непријатне вести. Почетком октобра руска нуклеарна подморница К-329 „Белгород“ напустила је базу и нестала негде у арктичким водама – вероватно у Карском мору, али је њена тачна локација била непозната снагама НАТО-а.
Због тога су се противници Русије унервозили, јер је подморница носила шест супер-торпеда „Посејдон“ способних да пређу раздаљину од око 10.000 км под водом и изазову радиоактивни цунами који би могао да уништи Њујорк и Лос Анђелес.
Друга непријатна вест стигла је до Американаца крајем октобра. Русија је обавестила САД о плановима за извођење вежби својих стратешких снага – реч је о маневрима под називом „Гром“, који су трајали од 26. до 29. октобра.
Према ауторима Хуанчу Шибао, руске вежбе нису толико уплашиле САД колико нестанак подморнице у Карском мору. Чињеница је да је „Гром“ био планиран, али је изненадни губитак „Белгорода“ заиста узбунио САД и њихове савезнике.
„Не тако давно, руска нуклеарна подморница Белгород изненада је нестала, због чега је срце НАТО-а потонуло“, пишу аутори Хуанчу Шибао.
Након „нестанка” руске подморнице, НАТО снаге су одлучиле да играју на своју карту нуклеарног одвраћања и такође су извеле вежбе у којима је учествовало 14 земаља и 60 војних авиона. НАТО је ове маневре извео са великом помпом, надајући се да ће показати самопоуздање. Али кинески аналитичари сматрају да су, заправо земље Алијансе, а пре свега САД, далеко од тога да су сигурне у своје способности, након што су су изгубиле Белгород из вида.