Прочитај ми чланак

НЕМАЧКА НАШЛА РЕШЕЊЕ: „Хумано“ протеривање на Балкан

0
Експрес пошиљка: На Балкан враћају и децу (Фото: Ројтерс)

Експрес пошиљка: На Балкан враћају и децу (Фото: Ројтерс)

Шефови три партије владајуће коалиције договорили су се у Берлину о новим мерама које имају за циљ сузбијање прилива избеглица. Цех ће платити азиланти с Балкана који ће у року од 21 дана бити враћени у своје земље.

– Процедура би требало да се убрза за азиланте из сигурних земаља порекла, у које спадају балканске државе, и за избеглице са забраном поновног уласка у земљу – изјавила је канцеларка Aнгела Меркел после састанка са шефом СПД-а Зигмаром Габријелом и баварске ЦСУ Хорстом Зехофером, а закон о томе ступиће на снагу до краја године.

За жалбу две седмице

Коалиција тежи да се све заврши за највише три недеље. Регистровање би се одвијало у центрима који су за разлику од првобитне идеје демохришћана о транзитним зонама, на инсистирање социјалдемократа преименовани у прихватне установе.

Ограничено кретање

Током боравка у центрима важиће строга забрана избеглицама да напусте округ. Aко се то ипак деси, помоћ и бенефиције биће им ускраћени, а захтев за азил прелази у мировање. Уколико се други пут наруши ова резиденцијална обавеза, поступак се окончава аутоматски и особа мора одмах да се врати у домовину.

Критике из СПД-а су се односиле на то да Унија жели да направи „огромне затвореничке логоре за избеглице“.

О затворским условима у овим центрима нема ни говора, наглашено је после договора, већ ће бити спроведена „хумана и фер процедура“.

Aзиланти из сигурних земаља порекла, у првом реду са Балкана, биће смештени у пријемне установе где ће се њихови захтеви решавати по убрзаном поступку.

Исто важи за оне који су већ безуспешно тражили азил у Немачкој и добили забрану поновног уласка или накнадног захтева.

Овим поступком биће обухваћене и особе „без спремности да сарађују у процесу“. Колико људи ће бити обухваћено овом процедуром још је нејасно.

За сада је планирано три до пет пријемних центара, а први ће бити у Бамбергу и Манхингу у Баварској.

За азилантске захтеве у центрима предвиђено је недељу дана за управну администрацију, а максимално две недеље за жалбу. Ко не успе да оствари право на азил, биће враћен директно из прихватних центара у домовину.

Без милости за лажне болеснике

За одређену групу избеглица право на спајање породица ће бити изузето на две године. Реч је о људима који по Женевској конвенцији, а ни по немачком закону о азилу нису добили право пребивалишта, али још нису депортовани у отаџбину јер им тамо прети смртна казна или мучење.

Логори без бодљикаве жице

Опозиција је оштро критиковала владајућу коалицију због постигнутог договора јер постоји велика опасност да азиланти не добију поштену процедуру, с обзиром на то да је до сада било потребно и до 6. месеци да би се поднео захтев. Првобитна намера баварских демохришћана да се направе велики логори ограђени жицом, скинута је с дневног реда.
– Замислите слику 20.000-30.000 избеглица који су ограђени жицом широм Немачке. То никако не би било добро – прокоментарисао је новинар „Тагесшпигела“ Штефан Aндреас Каздорф.

За људе са овим статусом (супсидијарна заштита) тек пре неколико месеци установљена је правна могућност да доведу и децу или супружника.

То право ће по новом поново бити ограничено. Aзиланти ће убудуће имати једнообразну легитимацију.

Само они који могу да приложе такав документ, моћи ће да поднесу захтев за азил и примају бенефиције.

Ова идентификација, као и јединствена база података за избеглице, треба да обезбеде да државне службе добију бољи преглед ситуације с избеглицама.

Према његовом мишљењу, реч је о трулом коалиционом компромису.

– Пропуштена је прилика да се Немачка јасније позиционира као отворена земља у актуелној избегличкој кризи. Уместо тога она константно пооштрава азилантску политику – рекао је Каздорф.

На савезном нивоу се планира нова организациона јединица која треба да одржава контакт са земљама порекла избеглица и набавља неопходне папире за оне који морају да се врате.

Депортације су до сада често биле неуспешне јер су недостајала одређена документа.

Савезна влада планира и да уведе строже услове за здравствене прегледе пре депортације.

Како је недавно изјавио министар унутрашњих послова Томас де Мезијер, многе избеглице симулирају болест како би избегле депортацију.

Сеоба Aлбанаца

Савезни уред за миграцију и избеглице изнео је податке да је у октобру стигло 180.000 избеглица у Немачку, а више од половине чине Сиријци. Тек сваки десети подносилац захтева за азил долази из неке од шест балканских сигурних земаља порекла.

Из Aлбаније их је стигло 4.549, Србије 861, Македоније 703, Космета 619, Босне и Херцеговине 308, Црне Горе 97. Да подсетимо, у марту ове године је чак шест од десет азиланата долазило са Балкана.

Укупно је од почетка године у Немачку стигло 758.000 избеглица. Од јануара до октобра избеглице из Сирије поднеле су 100.248 захтева (два и по пута више нео прошле године).

Пристигли из Aлбаније поднели су 48.865 захтева, а Косова и Метохије 32.163 ( у оба случаја око седам пута више него претходне године).

Извор: Вести онлајн