Прочитај ми чланак

НЕК СЕ СПРЕМИ МОСКВА: Хрвати шаљу војску на границу Русије

0

Хрватска би већ ове године требало да се укључи у НАТО-ову операцију "Enhanced Forward Presence" под америчком јурисдикцијом, чије ће седиште бити у пољском граду Ожиш. Реч је о мултинационалној војсци под заповедништвом САД-а у чијем ће саставу уз америчке бити британски и румунски војници.

 

Како сазнаје „Јутарњи лист“, на захтев Американаца њима би требало да се придружи и једна хрватска јединица вишецевних ракетних бацача СВЛР 122БМ-21 ГРАД. Једну јединицу чине три ВБР система. Америчка страна сматра да би им СВЛР 122 добро дошао као ватрена потпора пешачким јединицама. Према неслужбеним информацијама, три ВБР система заједно с посадама требало би да буду послати у Пољску крајем године. Наравно, пре него што их пошаљу њихово слање требало би да одобри Сабор.

hrvatska-vojska-tenkovi
У близини града Ожиш налази се велики војни полигон на којем би требало да се увежбава ова мултинационална скупина. Посебност ове локације је у томе што се налази око 70 километара од “зоне Сувалки” и око 140 километра од Калињинграда, руске енклаве унутар Европске уније у којој је највјероватније смештено нуклеарно оружје.

“Зона Сувалки” дели руско подручје Калињинграда и руску савезницу Белорусију на потезу од 60 км. Војни стручњаци већ дуго упозоравају: ако Русија крене у конвенционалну или “хибридну” акцију против једне балтичке државе, на том подручју може врло лако партнерима у НАТО-у пресећи могућност доставе оружја и војника преко града Сувалкија.

Неколико месеци након доласка у Пољску, хрватска ојачана пешачка чета требало би да буде упућена у Литванију у склопу НАТО операције „Енханцед Форwард Пресенце“. Ради се о мултинационалној јединици у којој би требало да буде 1.200 војника из Норвешке, Холандије, Белгије, Луксембурга, Француске, Хрватске и водеће земље Немачке. Јединица би требало да буде смештена код литванског града Рукла, где се налази велики војни полигон. Први војници из белгијског контингента прошлог месеца су већ стигли у Руклу.

Према неслужбеним информацијама, у Литванију би била упућена ојачана пешачка чета с око 120 војника. Реч је о припадницима прве чете Тигрова. Заједно с Тигровима у Литванију би било упућено осам борбених оклопних возила Патриа ЦРО.

Немачка група

Одлука о слању НАТО-ових снага у балтичке државе Литванију, Естонију, Летонију и Пољску, уз саму границу с Русијом, донешена је током НАТО самита у Варшави у циљу ојачавања источних граница савеза од могућег удара Русије.

Хрватска је изразила спремност да учествује с до једном пешачком четом у оквиру немачке борбене групе која ће бити распоређена у Литванији, уз предуслов доношења одлуке Сабора о томе. У Министарству обране наглашавају да је “учествовање у склопу ојачане предње присутности комплементарно и с амбицијом Републике Хрватске у изградњи и одржавању сопствене међународне веродостојности и одговорности и битно доприноси даљњој изградњи политичког и војног кредибилитета Републике Хрватске унутар НАТО савеза, као и повећању интероперабилности Оружаних снага Републике Хрватске”, пише „Јутарњи лист“.