Прочитај ми чланак

НЕБЕСКА ЗВЕР: Руски бомбардер Су-34 добија нову борбену опрему

0

Најновији руски бомбардер „Сухој“ Су-34 ускоро добија напредну радио-опрему за извиђање која ће омогућити посади да уочи и уништи непријатељске штабове, комуникације и контролни центар дронова.

SU-34 ruski avion

Нови систем назван УКР-РТ налази се унутар контејнера причвршћеног за доњи део Су-34.

„Тренутно се систем УКР-РТ подвргава теренским испитивањима и ускоро ће бити испоручен авијацији“, рекао је неименовани извор.

УКР-РТ првенствено је дизајниран да лоцира и „прочита“ технички потпис комуникационих система, радарских инсталација и земаљских контролних станица беспилотних летелица.

Независни војни експерт Aнтон Лавров изјавио је да би нови систем могао војног бомбардера да претвори у вишенаменску машину која може истовремено да се бори и извиђа.

„Са тим специјалним контејнером, Су-34 ће уштедети новац који би био потребан за развијање новог авиона типа ’Aвакс‘. Током мира он би могао да врши извиђања без коришћења шпијунских авиона, док би током рата био мање рањив у односу на извиђачке авионе претворене од транспортних и путничких авиона“, рекао је Лавров.

Према мишљењу другог експерта за одбрану Дмитрија Болтенкова, УКР-РТ у суштини има радио-извиђачки систем М-410.

„М0410 је смањена верзија савременијег система ’Фракција‘ који носи најновији руски извиђачки авион Ту-214Р“, рекао је Болтенков.

Многи страни војни стручњаци сматрају да је Ту-2014Р јединствена платформа за прикупљање информација која може да уочи мете на удаљености од неколико стотина километара.

Неколико таквих авиона извршило је низ извиђачких мисија крајем 2012. године у близини јапанског ваздушног простора и сада су чести гости у Сирији.

Према наводима чланка „Русија испоручила свој најновији шпијунски авион у Сирију“, који је недавно објављен на интернет-часопису „Aвиејшенист“, систем „Фракција“ омогућава авиону Ту-214Р не само да пресретне радар, електронске комуникације, па чак и телефонске поруке, већ и да прикупи информације и створи „електронску слику бојног поља“ у реалном времену.